https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravska-zoo-odchovava-vzacneho-tamarina-pinciho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravská zoo odchovává vzácného tamarína pinčího

10.7.2017 03:30 | OSTRAVA (ČTK)
Ve volné přírodě se tamarín pinčí vyskytuje na velmi omezeném území v severozápadní Kolumbii a patří ke kriticky ohroženým druhům. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije okolo 6000 jedinců, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči.
Ve volné přírodě se tamarín pinčí vyskytuje na velmi omezeném území v severozápadní Kolumbii a patří ke kriticky ohroženým druhům. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije okolo 6000 jedinců, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Vlček / ZOO Ostrava
Ostravská zoologická zahrada odchovává mládě kriticky ohroženého tamarína pinčího. Vzácnou drápkatou opičku mohou nyní návštěvníci pozorovat, jak se nosí na zádech svého otce, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

"Samci tamarínů záhy po narození přejímají hlavní péči o potomky, samice mláďata zpravidla jen kojí. Postupně, jak mláďata dorůstají, začínají sama objevovat svět kolem sebe," uvedla Nováková. Samice koncem května porodila dvojčata, ale jedno z mláďat uhynulo krátce po narození. Přeživší mládě se má ale čile k světu a už se rovněž pohybuje ve větvích.

"Celá rodina tamarínů je pětičlenná. Kromě rodičů a letošního mláděte ji tvoří ještě dva starší potomci narození v letech 2015 a 2016. V obou případech se jedná o samečky, pohlaví nejmladšího člena zatím neznáme," uvedla ošetřovatelka primátů Tereza Dubová Kosová. Tamaríny pinčí si návštěvníci mohou prohlédnout v nejmenším pavilonu ostravské zoo - Malé Amazonii.

Ve volné přírodě se tamarín pinčí vyskytuje na velmi omezeném území v severozápadní Kolumbii a patří ke kriticky ohroženým druhům. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije okolo 6000 jedinců, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči. Největší hrozbou pro tyto primáty je ztráta přirozeného prostředí a také masivní odchyt zvířat, s nimiž se následně obchoduje jako s domácími mazlíčky.

Tamaríni se převážně pohybují v korunách stromů. Také v ostravské zahradě mají k dispozici kromě vnitřních prostor i venkovní výběh, který je velmi hustě porostlý vegetací.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist