https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravska-zoo-se-zapojila-do-vyzkumu-jerabu-popelavych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravská zoo se zapojila do výzkumu jeřábů popelavých

7.7.2017 07:00 | OSTRAVA (ČTK)
Jeřáb popelavý je velký pták z řádu krátkokřídlých. V České republice bylo první hnízdění prokázáno v roce 1989 na Českolipsku, populace se dále šíří a rozrůstá, v současnosti je v ČR okolo 60 hnízdních párů.
Jeřáb popelavý je velký pták z řádu krátkokřídlých. V České republice bylo první hnízdění prokázáno v roce 1989 na Českolipsku, populace se dále šíří a rozrůstá, v současnosti je v ČR okolo 60 hnízdních párů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | P.Lumpe / Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada se zapojila do výzkumu jeřábů popelavých na území České republiky. Tito velcí ptáci byli v minulosti kvůli lovu a vysoušení mokřadů vyhubeni v celé jižní, západní a částečně i střední Evropě. Do Česka se začali vracet až ve druhé polovině minulého století a od konce 80. let v tuzemsku i pravidelně hnízdí. Ostravská zahrada chce nyní jako první v zemi využít novou metodu sledování těchto ptáků, řekla včera mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

"V Evropě se jeřábi značí systémem barevných kroužků, kdy dostávají vždy tři a tři kroužky na každou nohu. Na levé noze mají "národní kód", který vypovídá o zemi, kde byl okroužkován, a na pravé noze 'kód individuální', čímž se utvoří vždy jedinečná kombinace pro každého jedince," vysvětlila zooložka ostravské zoo Markéta Ticháčková, která je zároveň koordinátorkou barevného značení jeřábů v ČR.

Zoo chce ale nyní pro sledování jeřábů na severní Moravě využít i speciální vysílače. "Ze života jeřábů se můžeme dozvědět ještě mnohem více, pokud využijeme sledování pomocí GPS-GSM vysílače, který je připevněný na kroužek a je napájený solárním panelem. Pomocí této metody víme, kde jeřáb přesně je, aniž by ho tam musel kdokoliv fyzicky vidět," uvedla Ticháčková.

Podle ní je tato moderní metoda zcela běžná v zahraničí, ale v Česku zatím užívána nebyla. "Na severní Moravě se nacházejí pouze dva až tři hnízdící páry, o jejichž cestách toho zatím příliš nevíme. Doposud zde bylo před dvěma lety okroužkováno jen jedno mládě, které se nyní pravděpodobně zdržuje v Polsku," řekla Nováková.

Jeřáb popelavý je velký pták z řádu krátkokřídlých. V České republice bylo první hnízdění prokázáno v roce 1989 na Českolipsku, populace se dále šíří a rozrůstá, v současnosti je v ČR okolo 60 hnízdních párů. V době hnízdění žijí jeřábi v párech skrytě poblíž mokřadů, kde si staví svá hnízda, ale v období tahu se sdružují do velkých nápadných hejn a ke krmení využívají zemědělskou krajinu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist