https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravske-safari-v-letosni-sezone-predstavi-nove-druhy-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravské safari v letošní sezoně představí nové druhy zvířat

28.6.2017 03:30 | OSTRAVA (ČTK)
Novinkou ve výběhu Afrika je osmičlenné stádo vodušek abok tvořené jedním samcem a sedmi samicemi. Ze všech pěti druhů vodušek patří tyto k nejvzácnějším, jsou ohroženým druhem.
Novinkou ve výběhu Afrika je osmičlenné stádo vodušek abok tvořené jedním samcem a sedmi samicemi. Ze všech pěti druhů vodušek patří tyto k nejvzácnějším, jsou ohroženým druhem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Vlček / ZOO Ostrava
Nové druhy zvířat uvidí návštěvníci v safari v ostravské zoologické zahradě, od letošní sezony se navíc mohou projet v nových vláčkových soupravách. Safari bylo otevřeno v roce 2014 a zahrnuje výběhy Afrika, Persie a Indie. Zvířata přibyla ve všech třech expozicích, řekla v pondělí mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

Novinkou ve výběhu Afrika je osmičlenné stádo vodušek abok tvořené jedním samcem a sedmi samicemi. Ze všech pěti druhů vodušek patří tyto k nejvzácnějším. V Červeném seznamu IUCN je zařazena v kategorii ohrožený. Ačkoliv se těmto voduškám v lidské péči poměrně daří (v Evropě je chováno více než 200 jedinců ve více než 20 institucích), v přírodě obývá poměrně malé území v Jižním Súdánu a okrajově v Etiopii. Ze „starých“ obyvatel afrického výběhu je zde skupina pěti žiraf Rothschildových a stádo antilop losích se třemi letošními mláďaty.

Ve výběhu Persie žijí tři druhy velmi vzácných asijských kopytníků: onageři, daňci mezopotámští a nově samec gazely perské. "Ačkoliv je v tomto výběhu nejmenší, je to největší asijská gazela nazývaná též džejran. Samci mají zesílené hrdelní chrupavky, které jim slouží v období říje k hlasové signalizaci. Je to také jeden ze čtyř asijských kopytníků, u nějž byla popsána orální masturbace," uvedla Nováková.

Nejrozlehlejším výběhem ostravského safari je Indie, kterou obývá nejvíce zvířat i nejvíce druhů. "Tím nejnovějším je koza šrouborohá zastoupená třemi mladými samci. Typická je pro ně bradka, hříva a především mohutné rohy spirálně stočené nahoru, které mohou měřit okolo 100 centimetrů. Pro ně byli často loveni, v důsledku čehož jsou v přírodě ohroženým druhem," vysvětlila Nováková. Indický výběh dále obývá chovné stádo pestrých jelenů axisů indických a vzácných jelenů barasing, dva zástupci turů – nilgau pestrý a buvol domácí. Nejpočetnější skupinou indického výběhu je 23 samců antilop jeleních. Nepravidelně se zde vyskytuje také jediný zástupce indické avifauny – páv korunkatý.

V safari o celkové rozloze téměř šesti hektarů žije v současnosti asi stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než deseti druzích. "Vzhledem k tomu, že zvířata mají k dispozici rozlehlé výběhy s přirozeným porostem stromů a keřů, je třeba počítat i s tím, že někdy bude vidět jen část obyvatel," uvedla mluvčí.

Návštěvníci se mohou projet safari expresem každý den v době od 10:00 do 18:00. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist