https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravsti-celnici-odhalili-nelegalni-preparatorskou-dilnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravští celníci odhalili nelegální preparátorskou dílnu

7.12.2022 15:26 | OSTRAVA (ČTK)
Ostravští celníci odhalili nelegální preparátorskou dílnu na zpracování uhynulých chráněných živočichů. Při prohlídkách u tří podezřelých osob zajistili stovky zvířat s různým stupněm ochrany. Byl mezi nimi například i medvěd či rys patřící mezi nejohroženější druhy, se kterými je mezinárodní obchod zakázán. ČTK to řekla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.
 
Celníci počátkem listopadu provedli šest domovních prohlídek a čtyři prohlídky jiných prostor. "U osob zajistili celkem 247 uhynulých exemplářů neoprávněně držených 105 druhů živočichů v různém stadiu preparátorského zpracování," řekla Kaňková.

Z celkového zajištěného množství bylo 131 exemplářů chráněno podle zákona o ochraně přírody a jsou zařazeny na seznam zvláště chráněných druhů. Osm z nich je kriticky ohrožených, 55 silně ohrožených živočichů, 68 ohrožených živočichů. "Některé uhynulé exempláře jsou zařazeny na seznamu CITES, a patří tak mezi nejvíce ohrožené druhy, se kterými je mezinárodní obchod zakázán," řekla Kaňková.

Šlo podle ní například o rysa ostrovida a medvěda hnědého. Dále to byla vydra říční, výr velký, jestřáb lesní, sova pálená, včelojed lesní, kalous ušatý, krahujec obecný. Podle celníků byly zajištěny i exempláře exotických druhů jako krajta, leguán, varan, zoborožec. "Hlavní podezřelý byl v roce 2019 za stejnou trestnou činnost odsouzen k podmíněnému trestu v délce 36 měsíců, tedy svým jednáním mařil výkon úředního rozhodnutí," řekla mluvčí.

V souvislosti s neoprávněným nakládáním s chráněnými živočichy kriminalisté obvinili tři lidi. Hrozí jim až tři roky vězení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist