https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/otevreni-chrestysi-rezervace-na-pustem-ostrove-v-massachusetts-se-komplikuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otevření chřestýší rezervace na pustém ostrově v Massachusetts se komplikuje

9.3.2016 01:27 | PRAHA (Ecomonitor)
Šance, že vás na 27 600 kilometrech čtverečních rozlohy státu Massachusetts kousne jedovatý chřestýš lesní je skutečně velmi malá. V pěti izolovaných lokalitách tu přežívá jen asi 200 exemplářů.
Šance, že vás na 27 600 kilometrech čtverečních rozlohy státu Massachusetts kousne jedovatý chřestýš lesní je skutečně velmi malá. V pěti izolovaných lokalitách tu přežívá jen asi 200 exemplářů.
Licence | Volné dílo (public domain)
Šance, že vás na 27 600 kilometrech čtverečních rozlohy státu Massachusetts kousne jedovatý chřestýš lesní je skutečně velmi malá. V pěti izolovaných lokalitách tu přežívá jen asi 200 exemplářů. Připravovaný záchranný plán spočívající ve vytvoření chřestýší rezervace však naráží na tuhý odpor lidí. A to i přes to, že by plánované chřestýší útočiště mělo ležet na neosídleném ostrově, píše Washington Post.
 

Vybudovat rezervaci zasvěcenou chřestícím plazům na ostrově uprostřed rozlehlé vodní nádrže se zpočátku jevilo jako ideální řešení a projekt rozpracovaný místním odborem Division of Fisheries and Wildlife (DFW) sklízel za svůj přístup po odborné stránce chválu. Největší vodní těleso na území státu Massachusetts, nádrž Quabbin, totiž není tvořeno jen vodní plochou (pokrývající 99,7 kilometrů čtverečních), ale také řadou ostrůvků. Na největším z nich, známém jako Mount Zion, by měla rezervace vzniknout. Zdejších 560 hektarů vodou obklopené hornaté a lesnaté krajiny je ideálním prostorem pro ohrožené chřestýše: je zde dostatek potravy, úkrytů a hrozí tu minimum možných konfliktů. Alespoň to si lidé z DFW mysleli.

„Krátce po zveřejnění záměru jsem dostal celou řadu e-mailů a telefonních hovorů, v nichž si lidé na projekt stěžovali,“ říká Tom French z DFW, jež za projektem stojí. Mezi odpůrce se neřadili ani tak místní obyvatelé, jako spíš víkendoví rybáři, lovci, cyklisté a turisté. „Lidé se bojí, že chřestýši se budou na ostrově množit jako králíci, uniknou odtud do zbytku země, a koho cestou potkají, toho zabijí.“ Lidé se obávají, že chřestýši by byli schopni z ostrova přeplavat na pevninu, nebo jí dosáhnout přes spojovací hráze. Projekt, který podpořil i guvernér státu Massachusetts Charlie Baker, se tak dostal do střetu s veřejným míněním, a momentálně uvízl na mrtvém bodě. Jednání s místními samosprávami a vystrašenými občany může ohrozit připravovaný „výsadek“ chřestýšů, kteří jsou již odchováváni v zooparku v Providence.

French trvá na tom, že obavy odpůrců jsou liché. „Chřestýši jsou velice klidní hadi a útočí, jen pokud jsou skutečně vyprovokování. Ve státě Massachusetts není evidováno úmrtí způsobené chřestýšem od koloniálních dob, a za dvaatřicet let práce si nevybavuji jediný případ útoku chřestýše na člověka. A to i přes to že tito hadi žijí na území s vysokou frekvencí pěšího pohybu lidí.“ Na zbytku území státu se likvidaci chřestýšů postarali lidé fragmentací jejich stanovišť, zemědělstvím a silniční dopravou. Ostrov Mount Zion, kde by lidé nemohli do života plazů zasahovat a kde se nachází dostatek potravy i míst k zimování, by mohl hadí populaci stabilizovat a umožnit jim přežít ve volné přírodě. „Chtěli bychom je prostě vysadit na bezpečném místě, kde by lidský faktor nebyl součástí rovnice,“ říká French.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist