Otisky opuštěných míst - studenti fotografie na FAMU představují snímky věnované krajině
V první výstavě a knize nazvané Otisky člověka v krajině se studenti soustředili hlavně na vztah člověka ke krajině a na důsledky jeho chování v ní. Při hledání otisků se do krajiny nevydali nazdařbůh – už od začátku zadání znělo, aby se věnovali negativním důsledkům lidské činnosti. Zaměřit se při tom měli hlavně na pozůstatky desetiletí komunismu. Soubor se ovšem na mnoha místech věnuje i současnosti – s ulehčením ale přijmeme, že se vyhýbá tématům, která nás napadnou nejdřív (supermarkety, dálnice, billboardy), a vede nás k pohledům subtilnějším, jako jsou třeba nepatřičně působící parcely zatím (nikdy?) nepostavených domů.
Sedliště, Stráž pod Ralskem (z výstavy Otisky člověka v krajině). |
Foto: Michael Čtveráček |
Otisky člověka v krajině byly v březnu vystaveny v synagoze na pražské Palmovce. Syrový, otlučený vnitřek synagogy se k fotografiím docela hodil. Na snímcích jsou totiž vesměs místa neútulná a tak trochu nepovedená. Všelijaké trčící trubky, zapomenuté ploty a zadrátované obzory, často více či méně zarostlé. Krajina na fotkách působí unaveně, věci zobrazené na snímcích jako by si s okolím nerozuměly. Často jde o věci nebo místa, které už přestaly sloužit svému původnímu záměru. Popisky lokalit, kde se fotilo, by někdy u snímků ani nemusely být – natolik jde o symbolická zobrazení „nepěkností“, s kterými se v české krajině setkáváme.
Druhá výstava, Krajiny na kraji (v Lapidáriu Betlémské kaple v Praze ji můžete navštívit do 5. května - pozn. red.), je jiná – postavena je na procházení konkrétních oblastí (v pohraničí ČR) a snaze zachytit jejich atmosféru. I na výstavě jsou pak fotografie uspořádány podle území, kde byly nafoceny. Otisky proti Krajinám líp drží pohromadě (jak výstava, tak i katalog). Na Krajinách je znát, že se na nich podílelo téměř 50 fotografů (Otisky dělalo 12 studentů), výrazem a zacílením často dost odlišných. Výsledkem je spíš společensky zaměřený soubor snímků, v kterém slovo krajina znamená mnohem víc než pole, úvoz a lesík za městem nebo za vesnicí – jsou to i zanikající malé samoobsluhy nebo rázovité venkovské postavy. Je to důležité – krajinou tady není jen to „přírodní“ dobarvené roubenkami a vhodně zasazenými stromy. Krajinou našich životů jsou také chrčivá hlášení obecního rozhlasu, zablácená panelová cesta ke kravínu a klábosení přes plot.
Současná „úspěšná“ krajina je plná výkřiků o výhodnosti nákupu a vtíravých billboardů – když se pak člověk znovu zamyslí nad Otisky z první výstavy, jsou mu najednou věci, jejichž neužitečnost přímo bije do očí, vlastně sympatické. A ty zarůstající trubky nebo zapomenuté armádní letiště se mu nakonec můžou líbit, protože tady se snadno rodí melancholický půvab. Zato když se vyloupnete z lesa na upraveném trávníku někomu za chalupou, rázem se vám dostane tolik podezíravé pozornosti, že přemýšlíte, jestli se radši zase nevrátit do houští.
Ano, v Otiscích často nejsou zobrazeny otisky, ale jizvy. Bizarní sousedství hřbitova s benzinovou pumpou nebo jakási silážní jáma z půlky zaplněná zachycenou vodou, starými pneumatikami a dalším harampádím utěšeně opravdu nepůsobí. Jen ukazovat, co se mi v krajině nelíbí, by byl ale příliš jednoduchý přístup. V lepších chvílích se studentům podařilo zachytit spíš to, jak marnivé je občas lidské úsilí a jak je smutné, když člověk nedokáže rozumět (případně je bezohledný k) místu, v kterém žije nebo něco koná.
Pod vedením pedagoga Jaroslavy Bárty studenti fotografie na Filmové akademii muzických umění vytvořily soubory, které stojí za vidění. Zachycují krajiny a aktéry místy unavené, místy spokojené a místy velmi obtížně přístupné – stejné jsou ty hlubší vrstvy v nás.
Slavkovský les (z výstavy Krajiny na kraji). |
Foto: Katarína Bričová |
Otisky člověka v krajině. Katedra fotografie FAMU, Praha 2005, 48 stran. Výstava proběhla v synagoze na pražské Palmovce v březnu 2005 u příležitosti 3. ročníku konference Tvář naší země – krajina domova.
Krajiny na kraji. Katedra fotografie FAMU, Praha 2005, 152 stran. Výstava v Lapidáriu Betlémské kaple v Praze trvá do 5. května. Vedle katedry fotografie FAMU ji pořádají také Společnost pro krajinu a ČVUT, opět u příležitosti 3. ročníku konference Tvář naší země – krajina domova.
reklama