https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/otravena-labut-bae-v-new-yorku-mela-stesti-zachranili-ji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otrávená labuť Bae v New Yorku měla štěstí, zachránili ji

15.11.2020 00:49 | NEW YORK (ČTK)
"I když žijeme v betonové džungli, jakmile se rozhlédnete, zjistíte, že jsme obklopeni přírodou a divočinou. Příroda je Newyorčan stejně jako my a je naší povinností navzájem se chránit," řekla zachránkyně. Ilustrační obrázek
"I když žijeme v betonové džungli, jakmile se rozhlédnete, zjistíte, že jsme obklopeni přírodou a divočinou. Příroda je Newyorčan stejně jako my a je naší povinností navzájem se chránit," řekla zachránkyně. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ariel Cordovaová-Rojasová chtěla minulý týden v newyorské přírodní rezervaci Jamaica Bay oslavit třicetiny. Skončila ale s osmikilovou nemocnou labutí v náručí a pěšky, autem a metrem ji dopravila na manhattanskou ptačí kliniku, napsala agentura AP.
 

Labuť se otrávila olovem a Ariel to rozpoznala podle symptomů díky svému pětiletému působení na newyorské klinice pro divoké ptáky. V rezervaci 5. listopadu viděla osamocenou labuť v trávě u vody. Když se k ní přiblížila, zjistila, že pták není schopen letu ani chůze. Zabalila ho do své bundy a s labutí v náručí se vydala ke vstupu do rezervace vzdálenému 1,5 kilometru.

Telefonáty záchranářským organizacím nikam nevedly a nakonec se jedni manželé nabídli, že ženu s labutí, která dostala jméno Bae, dovezou k nejbližší stanici metra. Na stanici Nostrand v Brooklynu pak čekal zaměstnanec nadace pro divoké ptactvo, který pomohl dostat ženu i labuť na kliniku v Upper West Side na Manhattanu.

Agentura AP napsala, že Bae trpěla otravou olovem a dostala antibakteriální a fungicidní léky. Začala se zotavovat a spřátelila se na klinice s jinou labutí. Do přírody se bude moci vrátit za tři až osm týdnů, řekla Ariel.

Podle ní si lidé o Newyorčanech myslí, že jsou hrubí a necitelní, ale pravda je, že jsou jenom příliš zaneprázdnění a stále někam spěchají. "I když žijeme v betonové džungli, jakmile se rozhlédnete, zjistíte, že jsme obklopeni přírodou a divočinou. Příroda je Newyorčan stejně jako my a je naší povinností navzájem se chránit," řekla Cordovaová-Rojasová.

Labutě se vznešeně vzpřímenými krky nejsou původními obyvateli Severní Ameriky. V New Yorku a vůbec podél atlantického pobřeží se rozmnožily, když byly v 19. století přiváženy, aby zdobily parky a luxusní sídla. V šesti amerických státech se jich ale snaží zbavit, rozbíjejí jim vejce, střílejí je a dospělé jedince tráví plynem. Považují totiž tyto ptáky za ohrožení původních druhů, rostlin i lidí. Stát New York má vlastní postup, který v roce 2016 stvrdil guvernér Andrew Cuomo podpisem zákona. Na severu státu je povoleno labuť zabít, pokud ji není možné odchytit a umístit do náležitého zařízení. Na jihu se stavy redukují poškozováním vajec.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist