https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/otresy-na-chebsku-uz-presahly-i-treti-stupen-sily-otresu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otřesy na Chebsku už přesáhly i třetí stupeň síly otřesů

4.11.2023 21:43 (ČTK)
Záznam zemětřesení na seismografu
Záznam zemětřesení na seismografu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Seismografy na Chebsku dnes zaznamenaly otřes o síle 3,25 stupně. Je to poprvé v současné vlně otřesů, kdy magnitudo, tedy síla otřesu, byla vyšší než tři. Otřesy se objevily po delší době ve středu. Zatím nejsilnější otřes byl v pátek, kdy přístroje ukázaly 2,6 stupně. Vyplývá to z údajů Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
 

Zatím nejsilnější otřes se odehrál dnes před 13:00 severně od Lubů u Chebu a byl v hloubce 9,28 kilometru. Takový otřes už mohou zaznamenat i lidé. Na Chebsku jsou kromě chvění země charakteristické dunivé zvuky, které otřes doprovází. Při síle otřesu okolo tří stupňů jsou ale škody na povrchu spíše výjimečné.

Otřesy se na Chebsku vyskytují jako zemětřesný roj. To je takový druh seismické aktivity, při níž se seismická energie uvolní nikoli ve formě jednoho silného zemětřesení a případných dotřesů, ale sérií velkého množství (až několika tisíc) slabších jevů během několika dnů až měsíců. Velká většina rojových zemětřesení je velmi slabá a obyvatelé okolních obcí je nepocítí.

Podle seismologů nelze vyloučit, že seismický roj ještě zesílí a může pokračovat i několik týdnů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist