https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovce-kozy-a-kone-pomahaji-nejcennejsim-krkonosskym-loukam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovce, kozy a koně pomáhají nejcennějším krkonošským loukám

24.11.2014 01:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud má být obnovena či zachována biodiverzita krkonošských luk musejí být koseny nebo spásány
Pokud má být obnovena či zachována biodiverzita krkonošských luk musejí být koseny nebo spásány
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa KRNAP
Tradiční horské louky v Krkonoších v minulých desetiletích strádaly. Navrátit život se jim snaží projekt LIFE CORCONTICA. Třetí rok terénních prací a péče o nejcennější horské louky právě skončil. Na 136 hektarech krkonošských luk proběhla pastva ovcí, koz, koní a skotu. Dohromady spásli 5 000 tun travní hmoty. Pracovníci také odstranili z luk kamení v celkové váze 4,5 tuny.
 

Projekt chce podpořit luční a říční stanoviště a obnovu smilkových trávníků v Krkonoších. Pokud má být obnovena či zachována jejich biodiverzita musí se na loukách pravidelně hospodařit, musejí být koseny nebo spásány. Mnozí vlastníci na takovou péči ale nemají finanční prostředky ani znalosti a zkušenosti. Právě v tom by měl projekt pomoci.

„Kdo by si uměl představit zvlněnou krkonošskou krajinu bez pestrých voňavých květnatých horských luk a pastvin, svérázných bud a svěžích bystřin? Vždyť právě na těchto loukách rozkvétají léčivé horské byliny a právě sem se chodí napást či ukrýt nepřeberné množství živočichů,“ říká garant projektu za Správu KRNAP Tomáš Janata. Jenže taková krajina vyžaduje i náležitou péči.

Kromě pastvy a vybírání kamenů byly pokáceny nežádoucí náletové dřeviny a na 12 hektarech se zasahovalo proti invazivním rostlinám. Obnoveno bylo i 4,2 km struh. Součástí projektu je i zajištění péče o pasoucí se zvířata. V minulých dnech byly dokončeny dva pastevní přístřešky na Brádlerových Boudách. Od příští sezony bude větší z nich hostit ovce a kozy, menší pak bude chránit v případě nepřízně počasí skot. Kromě prací v terénu vytváří projekt LIFE CORCONTICA pomocí moderních terénních počítačů a GPS tzv. luční hospodářsky plán, jediný svého druhu v Česku. Plán bude sloužit k dlouhodobému sběru dat o loukách v Krkonoších, evidenci jejich péče a plánování dalšího hospodaření.

V příštím roce plánují garanti projekt rozšířit na další louky. Jejich vlastníci nebo nájemci budou v zimě zažádat o příspěvek na předem dohodnuté hospodaření. Malých úprav se dočká Bolkovský a Albeřický potok, upravené koryto má pomoci rozšíření vranky o několik kilometrů proti proudu. Ve Sklenářovicích, jedné z nejzachovalejších lučních enkláv v Krkonoších, vznikne v příštím roce pastevní areál. Na šesti místech po Krkonoších se objeví nové informační panely a připravuje se i nová edici pohlednic krkonošských luk.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist