https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovce-na-stranske-skale-uz-mozna-nebudou-pastvu-nekdo-sabotuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovce na Stránské skále už možná nebudou, pastvu někdo sabotuje

14.5.2018 02:15 | BRNO (ČTK)
Pastva ovcí na Stránské skále v Brně je podle ochranářů ohrožena, podle majitele stáda Tomáše Peslara ji kdosi sabotuje. / Ilustrační foto
Pastva ovcí na Stránské skále v Brně je podle ochranářů ohrožena, podle majitele stáda Tomáše Peslara ji kdosi sabotuje. / Ilustrační foto
Pastva ovcí na Stránské skále v Brně je podle ochranářů ohrožena, podle majitele stáda Tomáše Peslara ji kdosi sabotuje. Už několikrát někdo poškodil elektrické ohradníky a tři ovce roztrhali psi, řekl Peslar. Dosud podal sedm trestních oznámení na neznámého pachatele. Stránská skála mezi brněnskou Líšní a Slatinou je národní přírodní památkou, ovce pomáhají se spásáním.
 

Jde o stepní lokalitu známou především bohatým výskytem konikleců, spadá pod Správu chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Správa pastvu zajišťuje prostřednictvím smlouvy s vlastníkem ovcí. "Ovce v lokalitě pomáhají se spásáním, pokud by tam nebyly, museli bychom na sečení trávy najmout asi nějakou pracovní sílu s křovinořezy," řekl za správu Antonín Tůma.

Malé stádo ovcí pomáhá se spásáním asi pěti hektarů plochy už zhruba šest let. "Za tu dobu mi tři ovce roztrhal pes. Naposledy teď na konci dubna. Zůstala po ní dvě jehňata a není jisté, jestli přežijí," uvedl Peslar. Na neznámého pachatele podal trestní oznámení, v pořadí už sedmé. Trestní oznámení podával i v předchozích případech roztrhání ovce psem a poté, kdy kdosi rozstříhal elektrické ohradníky, odcizil baterie k nim nebo sekerou rozbil ovcím napajedlo. "Asi bych nespojoval to napadení ovcí psy s cíleným útokem, zřejmě šlo o nezodpovědnost majitele. Ale ty škody na ohradníku a bateriích a tak dále řeším poslední dva roky. Je to cílená činnost, před tím byl klid," uvedl majitel stáda.

Peslar už o přerušení pastvy informoval správu chráněné krajinné oblasti, podle něj se o tom ale ještě bude jednat. Půjde o to, za jakých podmínek dál pást a jestli vůbec dál pást ovce na Stránské skále.

Stránská skála je národní přírodní památkou od roku 1978, její plocha je necelých 16 hektarů. V lokalitě bylo objeveno množství zkamenělin, později tamní jeskyně sloužily i jako úkryt pravěkým kulturám. Útočiště na ní našla řada vzácných živočichů i rostlin. Dnes tento ostrov přírody leží mezi brněnskými čtvrtěmi Slatina a Líšeň, vápencový útes na konci kopcovitého hřbetu se vypíná nad areálem brněnského Zetoru. Vedle je brněnská spalovna, sousedí i s ploty zahrádkářské kolonie.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist