https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovoce-a-zelenina-pro-deti-ve-skolach-nebude-v-plastovych-obalech-rozhodla-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovoce a zelenina pro děti ve školách nebude v plastových obalech, rozhodla vláda

30.6.2022 00:44 | PRAHA (ČTK)
Děti budou dostávat ovoce a zeleninu pouze jako celé kusy.
Děti budou dostávat ovoce a zeleninu pouze jako celé kusy.
Foto | Pierpaolo Riondato / Unsplah
Ovoce a zelenina, které dostávají děti v českých školách zdarma v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, nebude od příštího školního roku balené v plastových obalech. Vyplývá to z novely vládního nařízení, kterou schválila vláda.
 

"Nemá smysl, aby děti ve školách dostávaly rozkrájené kousky ovoce balené do jednotlivých plastových obalů, vzniká tím hodně zbytečného odpadu," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Děti podle něj budou dostávat ovoce a zeleninu pouze jako celé kusy.

Podle návrhu ministerstva by také od školního roku 2023/2024 mělo deset procent produktů dodávaných do škol pocházet z ekologické produkce. Novela také mění vymezení doprovodných vzdělávacích činností, které se mohou v rámci projektu uskutečňovat. Jedná se například ochutnávky, exkurze nebo podporu činnosti na školních pozemcích.

Cílem projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, který podporuje Evropská unie, je přispět ke zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny, mléka a neochucených mléčných výrobků a vytvořit u dětí zdravé stravovací návyky. Školy dostávají produkty zdarma.

Do dodávek ovoce a zeleniny se podle ministerstva během končícího školního roku zapojilo 3992 základních škol s více než 928.000 žáky a ze státního rozpočtu a peněz EU získal podporu zhruba 272 milionů korun. Do dodávek mléka a mléčných produktů se zapojilo 3692 škol s více než 847.000 žáky a náklady byly zhruba 244 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist