https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/oziveni-spolu-se-starosty-ozivilo-zeleny-koridor-vltava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oživení spolu se starosty oživilo Zelený koridor Vltava

27.1.2000 14:35 | ROZTOKY U PRAHY (EkoList)
Starostové obcí Povltaví a občanské sdružení Oživení vyhlásili 27.ledna roku 2000 v Roztokách u Prahy Zelený koridor Vltava - Greenway Vltava. Zeleným koridorem Vltava a navazujícím Zeleným koridorem Labe povede cyklistická stezka Praha - Dresden v délce 153 km na českém území. Garantem tohoto projektu je občanské sdružení Oživení, které se podílelo i na přípravě již zprovozněného úseku ze Žalhostic do Libochovan.
 

Trasa Praha - Drážďany naváže na již hotovou cyklotrasu Praha - Vídeň. "Z celkových 153 km je dnes již 110 téměř hotovo a zbývá tedy 43 kilometrů, které se jeví jako problémové," říká Petr Štěpánek předseda občanského sdružení Oživení, "problémem jsou především přejezdy přes řeku." Projekt se snaží co možná nejvíce využít již existující stezky a polní cesty a naopak vyhnout se turistickým pěšinám. Problémem mohou být také "dopravní předpisy", jelikož se předpokládá, že tyto trasy budou využívat nejen cyklisté, ale i například jezdci s koňmi. Starosta Únětic Vladimír Vytiska k tomu dodává : "Za příklad by mohly sloužit Belgické stezky, kde je vedle pevného povrchu pro cyklisty ještě písek pro koně."

Projekt podpořily Nadace rozvoje občanské společnosti, DBU (Německá nadace pro ŽP), Fond česko-německé budoucnosti a sdružení měst DELITEUS. Záštitu nad projektem převzali ministři Kužvart, Císař a Peltrám. Oživení obdrželo v roce 1998 Cenu ministra pro místní rozvoj "Místa v srdci" za práci na tomto projektu.

Německá studie ukázala, že z turistů nejvíce utrácejí právě cyklisté, a z tohoto důvodu se přepokládá napojení dalších, většinou okružních "vyhlídkových" tras. "Proto jsme také přišli s myšlenkou Turistické stezky Dr. Rýznera." a Vladimír Vytiska dále dodává : "Snažíme se na této stezce docílit jakéhosi nadstandardu. Chceme zde vybudovat místa pro odpočinek a rekraci."

Cyklotrasa Praha - Drážďany by měla být dokončena v roce 2002. "Hlavním cílem tohoto projektu je usnadnit lidem cestu na kole, ať na dovolenou, nebo každodenní cestu do práce." Oživení v současné době buduje v ČR Greenway Litavka na Příbramsku, Greenway Botič v Praze, Greenway Labe a Greenway Vltava ve středních a severních Čechách.

tj
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist