https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pamatkari-opravili-zameckou-vodarnu-v-hluboke-nad-vltavou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Památkáři opravili zámeckou vodárnu v Hluboké nad Vltavou

3.7.2021 00:59 | HLUBOKÁ NAD VLTAVOU (ČTK)
První písemná zmínka o vodárně pochází z roku 1548. Voda se z Vltavy čerpá 80 metrů nahoru a 600 metrů daleko, na zámek.
První písemná zmínka o vodárně pochází z roku 1548. Voda se z Vltavy čerpá 80 metrů nahoru a 600 metrů daleko, na zámek.
Foto | MONUDET / Flickr
Památkáři dokončili opravu zámecké vodárny v Hluboké nad Vltavou, která je kulturní památkou. Zásobuje vodou zámecké kašny i zahradu. V provozu jsou nově obě Francisovy turbíny z roku 1908, vysoké tři metry. Náklady byly 5,7 milionu Kč. Lidé si vodárnu prohlédnou v září při Dnech evropského kulturního dědictví.
 

Práce začaly loni v srpnu, trvaly do letošního jara. Barokní domek z roku 1735 měl po povodních velké trhliny v obvodovém zdivu. "Bylo nutné zabránit závažným statickým poruchám. Části zdí se proto musely nově přezdít, každý kámen se musel znovu vyspárovat, všechno zpevnit. Práce to byla opravdu náročná. Řemeslníci leželi na dně průtokové šachty ve vodě, celí v oblecích proti vlhkosti, oblepení izolepou kolem zápěstí, aby jim voda neprosakovala dovnitř a spárovali kamenné základy, a to vždy nejméně tři hodiny v kuse," řekl kastelán Martin Slaba.

Při pracích památkáři zjistili, že v základech barokní budovy jsou dřevěné piloty ze 16. století. Nesly původní dřevěnou konstrukci, jež chránila renesanční čerpací systém. Je to další doklad toho, že na místě vodárny stojí již 500 let zařízení, které zásobuje zámek vodou.

Vodárna je vzácná tím, že Francisovy turbíny sedí na dřevěných konstrukcích. Obě turbíny se musely rozebrat a opravit, rotor každé má průměr 120 centimetrů. Památkáři dosud využívali jednu, druhá od přelomu 70. a 80. let minulého století nefungovala. Teď jsou v provozu obě. "Upevněné jsou na dřevěných konstrukcích, což je z technického pohledu středoevropská rarita," uvedl kastelán.

Z vodárny, kterou několikrát poničily povodně, se zalévají zámecké zahrady. Je to první zásadní rekonstrukce barokní stavby z roku 1735. Opravuje se i zámecký podzemní systém dlouhý 2,5 kilometru. Do pěti let chtějí památkáři vybudovat zavlažovací systém. Vltavská voda zásobuje zámek od 16. století. Nahoru se dříve tlačila pomocí dřevěných čerpadel, takzvaných trkačů. Na zámku opravují i podzemní systém, který odvádí dešťovou vodu. Časem opraví památkáři i vodárenskou věž v parku.

První písemná zmínka o vodárně pochází z roku 1548. Voda se z Vltavy čerpá 80 metrů nahoru a 600 metrů daleko, na zámek.

Zámek Hluboká patří k nejnavštěvovanějším památkám v ČR. Loni přijelo 179 184 lidí, meziročně o 30 procent méně. Nabízí čtyři prohlídkové trasy a věž.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist