https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pandemicka-opatreni-zkomplikuji-lesnikum-na-jare-boj-s-kurovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pandemická opatření zkomplikují lesníkům na jaře boj s kůrovcem

30.3.2020 00:27 | OLOMOUC (ČTK)
Opatření proti šíření koronaviru letos na jaře zkomplikují majitelům lesů boj s kůrovcem, jehož sezona kvůli teplému počasí začala dříve než loni. / Ilustrační foto
Opatření proti šíření koronaviru letos na jaře zkomplikují majitelům lesů boj s kůrovcem, jehož sezona kvůli teplému počasí začala dříve než loni. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Opatření proti šíření koronaviru letos na jaře zkomplikují majitelům lesů boj s kůrovcem, jehož sezona kvůli teplému počasí začala dříve než loni. Omezení platná na hranicích podle jednatele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Petra Skočdopoleho takřka zastavila obchod s vytěženým dřevem, lesníci se však budou snažit pokračovat v obnově lesů zasažených kůrovcovou kalamitou.
 

"Tvrdá omezení v důsledku boje proti koronavirové nákaze přišla v nejméně vhodnou dobu pro les, protože celou zimu vyhledávali lesníci napadené stromy, aby včas zajistili jejich těžbu ještě před probuzením zazimovaného kůrovce," uvedl Skočdopole.

Kůrovec se v lesích podle něj začne rojit za dva týdny, takže napadené stromy je třeba rychle těžit. Skočdopole upozornil, že při současných karanténních opatřeních a kolapsu odbytu dříví to nikdo z vlastníků lesů bez pomoci státu dlouho nevydrží.

I přes nařízená omezení budou lesníci ALSOL pokračovat v jarní etapě zalesňování. Letos mají v plánu vysadit více než 6,5 milionu sazenic. "Zalesňování je pro nás prioritní. Proto musíme jet naplno, pochopitelně s dodržením všech bezpečnostních opatření. Podařilo se nám udržet tempo půl milionu sazenic týdně a blížíme se k polovině plánovaného množství sazenic na jarní etapu výsadby," podotkl Skočdopole.

Skočdopole uvedl, že uzavření hranic a zavedení preventivních opatření udělalo mnoha lesnickým společnostem čáru přes rozpočet při personálním zajištění. Firmy obtížnější shánějí brigádníky.

Po zahájení celostátního nouzového stavu přešla společnost ALSOL, která pečuje o lesy s výměrou více než 42.000 hektarů, do alternativního provozu. Zavedla přísná hygienická opatření a zaměstnancům nabídla práci z domova. "Společnost, která zajišťuje pracovní oděvy pro naše zaměstnance, nám navíc vyrobila textilní roušky, abychom mohli vybavit zaměstnance i spolupracující živnostníky," dodal Skočdopole.

Lesy v Olomouckém kraji několik let devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice. Kůrovcové kalamitě a suchu padly za oběť už miliony stromů. Obnova zničených lesů potrvá mnoho let a bude stát stovky milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist