https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/papuance-bavi-technologie-a-socialni-site-rika-oceneny-vedec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Papuánce baví technologie a sociální sítě, říká oceněný vědec

26.5.2017 12:16 | PRAHA (ČTK)
Obyvatelé státu Papua-Nová Guinea za poslední léta prodělali velký civilizační skok. Dříve byli lidojedi, dnes často drží v ruce mobilní telefon a baví je sociální sítě.
Obyvatelé státu Papua-Nová Guinea za poslední léta prodělali velký civilizační skok. Dříve byli lidojedi, dnes často drží v ruce mobilní telefon a baví je sociální sítě.
Obyvatelé státu Papua-Nová Guinea za poslední léta prodělali velký civilizační skok. Dříve byli lidojedi, dnes často drží v ruce mobilní telefon a baví je sociální sítě, řekl antropolog Martin Soukup z Filozofické fakulty Univerzity Palackého, který získal speciální Cenu Nadačního fondu Neuron za zkoumání sociálních vazeb obyvatelstva státu Papua-Nová Guinea.
 

Mnoho lidí se diví, že Soukup má spoustu přátel z ostrovního státu na facebooku. "Ano, ti lidé vypadají jinak, mají jiný způsob myšlení, ale jsou to lidé současného světa jako my. Jejich život se radikálně proměnil," řekl. Dodal, že například v jedné vesnici, kam jezdí bezmála deset let, ho dříve budilo ze spánku ticho, dnes je to pípání textových zpráv a hudba z mobilů.

Společenskou změnu, kterou Papuánci prošli, zachytil Soukup v knize Antropologie a Melanésie s příznačným podtitulem Z doby kamenné do kyberprostoru.

V Náprstkově muzeu je nyní výstava s názvem Lovci lebek, kde návštěvníci uvidí předměty ze života Papuánců, z nichž mnohé pocházejí ze Soukupových sbírek. Soukupovi se název výstavy nelíbí právě pro změnu, kterou země prošla. Část výstavy je věnována Asmatům, kanibalům a lovcům lebek, kteří možná snědli Američana Michaela Rockefellera v 60. letech minulého století.

Soukup původně vystudoval elektrotechniku se zaměřením na číslicovou a řídicí techniku. Bavila ho do chvíle, kdy náhodou vyslechl přednášku o antropologii. Chtěl být také hercem. Své zkušenosti z jeviště dnes využívá při přednáškách, které zakončuje například verši od Jana Skácela.

Nadační fond Neuron založil matematik a podnikatel Karel Janeček. Vědecká rada fondu navrhuje na ceny špičkové vědce, kteří ovlivnili úroveň poznání ve svých oborech a věnují se práci s mladou generací vědců. Ceny uděluje ve dvou kategoriích: pro mladé vědce a za přínos světové vědě. Fond financují mecenáši vědy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist