https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-chteji-zvysit-poplatky-za-komunalni-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice chtějí zvýšit poplatky za komunální odpad

22.10.2019 00:16 | PARDUBICE (ČTK)
Pardubice uvažují o zvýšení poplatku za komunální odpad. Z 500 korun se částka může zvýšit o 150, případně 190 korun. / Ilustrační foto
Pardubice uvažují o zvýšení poplatku za komunální odpad. Z 500 korun se částka může zvýšit o 150, případně 190 korun. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Pardubice uvažují o zvýšení poplatku za komunální odpad. Z 500 korun se částka může zvýšit o 150, případně 190 korun. Radnice 14 let cenu nezměnila. O výši poplatků rozhodne v listopadu zastupitelstvo. Řekla to náměstkyně primátora Helena Dvořáčková(ANO).
 

"Domnívám se, že po tolika letech a stále rostoucích nákladech města na odpadové hospodářství je čas poplatek za odpad upravit. Já osobně se přikláním k nižší variantě, tedy navýšení o 150 korun na celkových 650, ale konečné slovo bude mít zastupitelstvo města," řekla Dvořáčková.

Svoz a likvidace odpadu město stojí na jednoho obyvatele 802 korun. Vloni poplatky nepokryly ani 60 procent nákladů. Příští rok město zaplatí za odpadové hospodářství 73,7 milionu korun. Pokud by zůstal poplatek za odpad na úrovni letošního roku, doplatilo by město ze svého rozpočtu téměř 30 milionů korun. Zdražení poplatku o 150 korun by přineslo do městské kasy zhruba 57 milionů korun, město by na odpadové hospodářství muselo z rozpočtu uvolnit 17 milionů korun.

"Náklady na odpadové hospodářství v posledních letech vzrostly z původních 45,5 milionů na současných 73,7 milionu. Průběžně totiž zvyšujeme úroveň služeb poskytovaných v oblasti odpadového hospodářství, zejména v separaci odpadu," řekla náměstkyně.

Pardubice se podle ní dlouhodobě snaží obyvatele motivovat ke třídění odpadu. Každoročně přibývají kontejnery na separovaný odpad. Město je i častěji vyváží a rozšiřuje komodity, které mohou lidé třídit.

Vedle tradičního odděleného sběru plastů, papíru a skla město zavedlo svoz bioodpadu ze zahrad a nejnověji také jedlých olejů. Během posledních let přibyly také dva nové separační dvory. Obyvatelé tak mohou ukládat odpady na devíti místech v různých částech města. Zhruba třetina odpadků, které vyprodukují, se po separaci vrací k opětovnému využití.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist