https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-projednaji-stanovisko-k-vyjimce-pro-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice projednají stanovisko k výjimce pro elektrárnu Chvaletice

20.2.2019 13:45 | PARDUBICE (ČTK)
Chvaletická elektrárna žádá o výjimku, aby mohla po roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku.
Chvaletická elektrárna žádá o výjimku, aby mohla po roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku.
Pardubické zastupitele ve čtvrtek čeká debata o chvaletické elektrárně, která žádá o výjimku, aby mohla po roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Rozhodnou, zda se k správnímu řízení vyjádří, nebo nechají vše jen na odbornících ze státní správy. Městská rada tento týden zvolila druhou variantu. "Dáme ale zastupitelům možnost hlasovat," řekla ČTK náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
 

Městská rada rozhodla, že k žádosti elektrárny nedá žádné stanovisko. Nyní je na zastupitelích, zda její krok potvrdí, nebo tak neučiní. Podle náměstka primátora Jana Mazucha (ODS) to rozhodne není signál, že by radním byla situace lhostejná. "Nejsem proti udělení výjimky, nejsem pro udělení výjimky, nechť to posoudí odborníci," řekl ČTK Mazuch.

Mezi politiky se názory různí. Znečišťování ovzduší si nikdo nepřeje. Nicméně pardubická ODS chápe zákonný nárok vlastníků, uvedli dnes například představitelé občanských demokratů. "Město se nemusí účastnit všech řízení. Je to odborná záležitost. Myslíme si, že by to měla rozhodnout státní správa, úřad, který to má na starosti. Lze očekávat, že v prvním kolem to neskončí," řekl zastupitel Dušan Stránský (ODS).

Některé obce v okolí elektrárny se do řízení o udělení výjimky nepřihlásily vůbec, Pardubice tak učinily, aby získaly víc informací. Nakonec radní většinově dospěli k tomu, že vyjadřovat se k ní nebudou, řekla ČTK náměstkyně primátora Dvořáčková. "Věc by měl posoudit odborný orgán, tedy Pardubický kraj," uvedla.

Naopak ČSSD, která je v městské koalici, si udělení výjimky nepřeje. Zbytkové znečištění pocházející z produkovaných emisí společnosti Sev.en EC zasahuje krajské město již v současnosti, uvedl v tiskovém prohlášení náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). "Velké energetické společnosti by měly respektovat zpřísňování pravidel a investovat do inovací v zájmu zdravého životního prostředí nejen v Pardubicích, ale například i chráněné krajinné oblasti Železné hory," dodal Rychtecký.

Proti jsou i Piráti. Elektrárna měla být podle nich v souladu se Státní energetickou koncepcí a strategií ČEZ uzavřena v roce 2016 jako jedna z nejzastaralejších v Česku. Nový vlastník s cílem prodloužit provoz elektrárny zahájil dílčí rekonstrukci, uvedl zastupitel Pirátů Ondřej Karas. "Již v této době měl ovšem informace o tom, že se připravuje přísnější regulace. Na části elektrárny však ve snaze ušetřit provedl modernizaci nedostatečnou a spolehl se na to, že legislativa nebude přijata nebo získá výjimku," dodal Karas.

Společnost Sev.en EC potřebuje výjimku pro emise oxidů dusíku a zbytkové rtuti, protože ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by nesplňovala parametry průmyslových emisí platné od poloviny roku 2020 a většinu požadavků nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021. Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice.

Elektrárna v letech 2016 a 2017 za zhruba tři miliardy korun zmodernizovala dva ze čtyř bloků. Díky tomu značně klesly například emise oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek. Podle Greenpeace však použila méně účinnou technologii odstraňování dusíku a stejnou chce využít i na posledním bloku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist