Pardubice se připravují na sdílení elektřiny z vlastních výroben
"Zisk bude zůstávat ve Službách města Pardubic, kde se bude investovat do energeticky úsporných opatření, nebo jej formou dividendy jej dostane město," uvedl Brendl.
Počet fotovoltaických elektráren chce město zvyšovat. V druhé etapě vznikne deset slunečních elektráren a pokračovat se bude na vhodných budovách. Na pořízení využívají Pardubice dotace státu, návratnost Brendl odhaduje na několik let podle ceny elektřiny na trhu.
V budoucnu se Pardubice spolu s Pardubickým krajem zapojí do připravovaného Energetického společenství Východních Čech. Přebytečnou elektřinu bude možné sdílet z krajských a městských výroben a dodávat do budov hejtmanství a Pardubic včetně nemocnice či plaveckého bazénu. Účastníků společenství by mělo být časem víc a elektřina by proudila primárně do veřejného sektoru.
Asi nejpokročilejší ve sdílení elektřiny je v kraji město Chrudim. Ročně odhadem ušetří na platbách za energie několik milionů korun. Další úspory by mohlo přinést vybudování vlastní rozvodné sítě elektřiny u hlavního náměstí, takže by tam město neplatilo za distribuci.
reklama





Horst Fuchs by měl radost. Co německé ministerstvo doporučuje k domácím úsporám energie?
Ekologové: Česko zaostává v plnění cílů pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie
Češi jsou v oblasti energetiky spokojení a pasivní. Rozdělujícím tématem zůstává elektromobilita, ukazuje studie Energotrack