https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-si-nechaji-zpracovat-plan-na-zvladnuti-energeticke-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice si nechají zpracovat plán na zvládnutí energetické krize

20.12.2022 00:55 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubice si nechají zpracovat akční plán pro energii a klima, který jim pomůže zvládnout energetickou krizi. Dlouhodobá strategie magistrátu pomůže šetřit energie, může si je i samo vyrábět. Zároveň zavede adaptační opatření, které lidem zpříjemní život ve městě. Zastupitelům to řekl předkladatel Robert Hrdina (Zelení za Piráty).
 

Na začátku příštího roku vypíše Národní program Životní prostředí výzvu, která může Pardubicím pokrýt až 80 procent nákladů na zpracování akčního plánu pro energii a klima. Město ušetří statisíce korun. Podmínkou je členství Pardubic v Paktu starostů a primátorů, dobrovolném společenství evropských měst, kterým se zavážou ke zvyšování energetické účinnosti a používání obnovitelných zdrojů energie.

"Členství nás přitom nic nestojí. Je to hlavně závazek, že v Pardubicích nebudeme o úsporách a snižování emisí jen mluvit, ale začněme konečně i něco dělat. V době energetické krize potřebujeme plán, jak efektivně snížit závislost na dovážených a drahých fosilních palivech, potřebujeme posílit energetickou soběstačnost a ušetřit na energiích," řekl Hrdina.

Akční plán pro energii a klima je podle něj osvědčený formát. V Evropě na něm staví přes 11 000 měst a obcí. S Hrdinou předkládal návrh také primátor Jan Nadrchal (ANO). Schválilo ho 32 zastupitelů z 36 přítomných. Opoziční občanští demokraté v minulém týdnu vyjádřili obavu, aby se město kvůli plánu nezavázalo k investicím, které bude nutné splnit a které třeba nebudou efektivní, uvedli Petr Kvaš a Jan Mazuch (ODS).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist