https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-zakazuji-krmeni-nutrii-jsou-premnozene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice zakazují krmení nutrií, jsou přemnožené

7.5.2021 00:09 | PARDUBICE (ČTK)
Nutrie je nepůvodní druh, v české přírodě nemá přirozeného predátora, proto se rychle množí. Samičky mají mláďata několikrát do roka.
Nutrie je nepůvodní druh, v české přírodě nemá přirozeného predátora, proto se rychle množí. Samičky mají mláďata několikrát do roka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Anna Růžička / archiv autorky
Město Pardubice zakázalo na svém území krmit nutrie. Jsou přemnožené. Na místech, kde jsou vodní plochy a nutrie tam žijí, jsou teď informativní cedule, aby lidé zvířata nekrmili. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
 

"Bohužel si lidé z krmení nutrií udělali kratochvíli, kdy chodí s dětmi krmit pro někoho zdánlivě roztomilá zvířátka. Co nezvládnou zkonzumovat nutrie, snědí potkani," řekl Nadrchal.

Město podle něj zvažovalo vydat městskou vyhlášku, zatím však umístilo do pěti obvodů, kde jsou vodní plochy, cedule. Kromě informace o zákazu krmení jsou tam vypsány důvody, proč to lidé nemají dělat.

"(Nutrie) Okusují mladé stromky, mohou šířit nějaké nemoci, podhrabávat břehy. Rozhodli jsme se to nechat na přírodě, nepřikrmovat je a doufáme, že příroda bude trošku jejich stavy regulovat," řekl starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).

V Chrudimi kvůli přemnoženým nutriím zajistilo město v březnu jejich odchyt. Zvířat se pak ujala Záchranná stanice Pasíčka. Nutrie je nepůvodní druh, chová se pro maso a kožešinu. V české přírodě nemá přirozeného predátora, proto se rychle množí. Samičky mají mláďata několikrát do roka, v jednom vrhu pět až šest potomků.

Nekontrolovaným množením mohou vytlačit domácí druhy. Nutrie si dělají dlouhé nory, čímž narušují stabilitu břehů a kořeny břehových stromů a rostlin. Břehy se rychleji sesouvají a hrozí pády stromů.

Hlodavci také šíří nemoci, které jsou člověku nebezpečné, salmonelu, tularemii a leptospirózu, známou jako krysí horečku. Nutrie mají i cizopasníky. Nutrie se do centra Pardubic rozšířily po vodě z nedalekých Sezemic.

"Opravdu není vhodné nechat nutrie dál množit. Lidé je krmí ve velkém a ony ani nejsou schopny samy vše sežrat. U řek tedy zůstává spousta zbytků potravy a zcela logicky, co nezvládnou zkonzumovat nutrie, moc rádi dožerou potkani. Oba tyto živočišné druhy se velmi dobře množí, což v našem městě určitě nechceme," řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist