https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-znovu-odmitnou-spalovnu-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice znovu odmítnou spalovnu v Rybitví

16.3.2020 00:22 | PARDUBICE (ČTK)
Pardubice stále nechtějí, aby společnost AVE CZ odpadové hospodářství znovu otevřela spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. / Ilustrační foto
Pardubice stále nechtějí, aby společnost AVE CZ odpadové hospodářství znovu otevřela spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Pardubice stále nechtějí, aby společnost AVE CZ odpadové hospodářství znovu otevřela spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. Proti projektu podá negativní stanovisko. Řekl to náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Firma opětovně žádá o kladné povolení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).
 

"Spalovnu nechceme, na tom trváme. Jsme přesvědčeni, že jakékoliv další zdroje emisí na pozadí města s častějším výskytem nádorových onemocnění je nutno považovat za hazard s lidským zdravím a životem," řekl náměstek.

Firma AVE vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla zavřená, protože nesplňovala limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20.000 tun nově také 15.800 tun.

"Byl bych rád optimista, bojím se, že šance na zrušení projektu je nižší, než byla při minulém projednávání. Kdybychom spalovnu koupili, byl by klid, projekt by neexistoval," řekl Nadrchal.

Město jednalo v minulosti o koupi spalovny, ale zastupitelé nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu. "Mám v plánu vyvolat jednání s firmou AVE. Pokud na jednání přistoupí, dá se předpokládat, že kupní částka bude vyšší než původně," řekl Nadrchal.

Připomínky proti spalovně chtějí podat i Rybitví, Lázně Bohdaneč, Černá u Bohdanče, Srnojedy. "Chceme spolupracovat se všemi, i se spolky, poslal jsem jim naše vyjádření, mohou se jím inspirovat, zároveň nám poslat vlastní doplnění," řekl Nadrchal.

První žádost podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Proti se opět postavil i Pardubický kraj, jeho radní rozhodli o negativním postoji.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist