https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicka-sdruzeni-chteji-mit-z-cviciste-armady-rekreacni-oblast
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubická sdružení chtějí mít z bývalého cvičiště rekreační oblast, radnice silniční přípojku

4.2.2016 01:41 | PARDUBICE (ČTK)
"Na území byla zachycena řada vzácných nebo chráněných druhů živočichů. Koryto řeky je dokonce vyhlášeno jako evropsky významná lokalita, kde žije ohrožený druh vážky klínatky rohaté," uvedl Ivan Hoza z pardubické pobočky Českého svazu ochránců přírod
"Na území byla zachycena řada vzácných nebo chráněných druhů živočichů. Koryto řeky je dokonce vyhlášeno jako evropsky významná lokalita, kde žije ohrožený druh vážky klínatky rohaté," uvedl Ivan Hoza z pardubické pobočky Českého svazu ochránců přírod
Několik pardubických sdružení, spolků a stran usiluje o to, aby město získalo od armády někdejší vojenský prostor podél Chrudimky zvaný Červeňák. Chtějí jej přeměnit na rekreační oblast a přírodní park s naučnou stezkou. Je to ale v kolizi s plánem radnice, která chce přes území vybudovat silniční propojku.
 

Sdružení vytvořila společnou iniciativu Přírodní park Červeňák. Podle ní byla dosud radnice v této věci málo důsledná, a tak hrozí, že armáda nakonec pozemky prodá soukromým investorům, kteří je využijí jako stavební pozemky nebo komerční plochy.

"Členové iniciativy nijak nezakrývají, že mají velké výhrady k plánům města vybudovat přes dané území novou silnici. Nechtějí ale, aby tento konkrétní spor nyní ohrozil základní cíl," uvedl zástupce iniciativy Filip Sedlák. Ta rovněž zahájila sběr podpisů pod petici požadující převod bývalého vojenského cvičiště na město a zachování přírodního rázu území.

Lokalita má podle ochránců přírody také svou ekologickou hodnotu. "Na území byla zachycena řada vzácných nebo chráněných druhů živočichů. Koryto řeky je dokonce vyhlášeno jako evropsky významná lokalita, kde žije ohrožený druh vážky klínatky rohaté," uvedl Ivan Hoza z pardubické pobočky Českého svazu ochránců přírody.

Pardubice již požádaly o převod pozemků pod budoucí silnicí. Nyní připravují podklady pro žádost o bezúplatný převod celého vojenského areálu, což by do budoucna vyloučilo možné komerční aktivity. "Některé pozemky už bohužel mají i jiné majitele, například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl ČTK náměstek primátora Jan Řehounek (ANO). Podle něj lze záměr výstavby silniční propojky s představou přírodního parku skloubit a nalézt kompromis.

Kromě přírody je území zajímavé i svou vojenskou a stavební historií. Stojí zde starý železný obloukový ocelový most, jako pozůstatek činnosti železničního vojska také oblouky i pilíře cvičných mostů. Chrudimku zde překlenuje také další železný most Kohnovy soustavy a nedaleko tenisových kurtů pod Vinicí stojí dodnes nadjezd, pod nímž měla být vedena kdysi zvažovaná přeložka železniční trati na Chrudim.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist