https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicke-zastupitelstvo-dnes-schvalilo-odkup-spalovny-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubické zastupitelstvo dnes schválilo odkup spalovny v Rybitví

31.3.2016 21:03 | PARDUBICE (ČTK)
Pardubičtí zastupitelé dnes schválili záměr odkoupit odstavenou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví za 35 milionů korun.
Pardubičtí zastupitelé dnes schválili záměr odkoupit odstavenou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví za 35 milionů korun.
Foto | Josef Mašek / Ekolist.cz
Pardubičtí zastupitelé dnes schválili záměr odkoupit odstavenou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví za 35 milionů korun. Cena, kterou město případně společnosti AVE CZ odpadové hospodářství zaplatí, by nemusela být konečná.
 

Radnice si nechá zpracovat znalecký posudek, který zhodnotí cenu areálu i náklady na sanaci ekologických zátěží. Souhlas zastupitelů dává primátorovi Martinu Charvátovi (ANO) pověření dál jednat s majitelem spalovny o ceně. Zároveň by měl dohodnout finanční podporu od kraje a okolních obcí. Primátor dnes uvedl, že hejtmanství předběžně spoluúčast přislíbilo.

Pardubice si podmiňují výmaz zástavního práva, které je u pozemků vedeno v katastru nemovitostí. Společnost AVE CZ jimi ručí bance za svoji pohledávku 270 milionů eur (7,3 miliardy Kč). Firma zase požaduje, aby se v areálu již nikdy spalování odpadů neprovozovalo.

Navržená cena 35 milionů korun je bez započtení likvidace technologií a sanace ekologických zátěží. Primátor dnes připomněl, že jednání začínala na částce dvakrát vyšší. Jednání trvala rok. V polovině března město dostalo od AVE CZ finální nabídku s tím, že radnice by měla sdělit závazné stanovisko do konce měsíce.

AVE CZ koupilo odstavenou spalovnu v roce 2006, od té doby se snaží získat povolení, aby mohla spalovat až 20.000 tun nebezpečného odpadu. Původně od roku 1995 provozovala spalovnu chemička Synthesia, protože ale nedodržovala emisní limity, provozovnu o devět let později uzavřela.

Obnovení spalovny odmítly okolní obce, kraj i Pardubice. Proti zařízení se postavili rovněž místní obyvatelé. Na petici získalo občanské sdružení Stop spalovně v Rybitví, které založili sociální demokraté a zelení, téměř 47.000 podpisů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist