https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-kraj-dal-odmita-zprovozneni-spalovny-prumyslovych-odpadu-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický kraj dál odmítá zprovoznění spalovny průmyslových odpadů v Rybitví

20.10.2022 00:50 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Vedení Pardubického kraje nadále nesouhlasí s připravovaným záměrem modernizace spalovny nebezpečných průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se jej snaží prosadit již více než deset let. Přepracovala znovu dokumentaci vlivu záměru na životní prostředí (EIA), kterou jí podruhé vrátilo ministerstvo životního prostředí, plánovaná kapacita se nezměnila a zůstává na 20 000 tunách za rok stejně jako 7500 provozních hodin ročně. Nesouhlasné stanovisko kraje bude do konce týdne odesláno ministerstvu, uvedlo hejtmanství.
 

"I nadále se jednoznačně držíme našeho programového prohlášení, ve kterém jsme se zcela jasně zavázali, že nebudeme podporovat jakékoliv rozšíření kapacity spaloven nebezpečného odpadu na území našeho kraje. Toto zařízení by podle připravené dokumentace mělo umožňovat spalování pevných, kapalných a pastovitých nebezpečných odpadů. Naopak by nemělo spalovat komunální odpad," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Spalovna v Rybitví není uvedena ve výčtu spaloven ve schválené aktualizaci územní energetické koncepce Pardubického kraje, nepočítá s ní ani krajský plán odpadového hospodářství na období 2016 až 2025.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřena, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu.

Pardubice se v minulosti proti obnovení provozu spalovny postavily. Se společností jednaly o odkoupení zařízení, zastupitelé ale nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu. Firma AVE CZ také letos navrhla majetkový vstup do městské firmy SMP - Odpady, kde chtěla většinový podíl, město o návrhu zatím nejednalo.

První žádost podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50.000 lidí, ministerstvo životního prostředí nakonec vydalo záporné stanovisko EIA. Letos v únoru se k záměru uskutečnilo veřejné projednání, které se konalo on-line, což samosprávy i jednotlivci rozporovali. Prosazovali prezenční setkání v aréně, kterého by se mohlo zúčastnit víc lidí. Ministerstvo životního prostředí se nakonec rozhodlo pro on-line schůzi kvůli pandemii.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v Česku v roce 2014 získala společnost EP Industries.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist