https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-kraj-pomuze-s-likvidaci-skladky-u-nabocan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický kraj pomůže s likvidací skládky u Nabočan

6.5.2019 00:18 (ČTK)
Pardubický kraj pomůže s likvidací skládky u Nabočan na Chrudimsku. / Ilustrační foto
Pardubický kraj pomůže s likvidací skládky u Nabočan na Chrudimsku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubický kraj pomůže s likvidací skládky u Nabočan na Chrudimsku. Lidé tam nanosili pneumatiky, nábytek i kuchyňské spotřebiče. Na odvoz věcí bude nejspíš možné dostat dotace. Řekl to hejtman Martin Netolický (ČSSD). Podle analýzy je na území kraje pět až šest desítek černých skládek.
 

Skládka je tři kilometry od Hrochova Týnce směrem na Chrudim. Původce znečištění známý není. Část pozemků patří nejspíš státu. "V minulosti byl na ministerstvu životního prostředí vyhlášen dotační titul, který by bylo možné zřejmě aplikovat i na tento příklad. Je však nutné prověřit všechny okolnosti vzniku skládky a debatovat o vlastnících pozemku," řekl hejtman.

Pardubický kraj má analýzu černých skládek z konce roku 2016, je jich až kolem šesti desítek. Podle zákona o odpadech mají možnost likvidovat skládky, které ohrožují životní prostředí nebo lidské zdraví, na vlastní náklady obce s pověřenou působností. V kraji jich je 15.

"Poté ji (škodu) mohou vymáhat na majitelích pozemků, nebo po původcích skládky, pokud se o nich ví. V Nabočanech je skládka identifikovaná v okrese Chrudim jako jedna ze tří nejhorších," řekl Richard Pinkas z odboru životního prostředí.

Lidé v kraji stále odkládají nepotřebné věci nelegálně v krajině, i když je mají možnost odvézt do sběrných dvorů. Likvidování skládek je finančně náročné. Obce s rozšířenou působností mají z rozpočtového určení daní peníze, které by mohly na odstranění skládek použít, dodal Pinkas.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist