https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-kraj-rozdeli-chudsim-domacnostem-na-vymenu-kotlu-115-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický kraj rozdělí chudším domácnostem na výměnu kotlů 115 milionů korun

25.1.2023 00:30 | PARDUBICE (ČTK)
Kotel
Kotel
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radní Pardubického kraje schválili 774 žádostí o poskytnutí dotace na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla. Lidé je mohli předkládat do konce srpna loňského roku, dotační program byl tentokrát určen pro nízkopříjmové domácnosti. Podpora výměny kotlů bude pokračovat, uvedl v tiskové zprávě Michele Vojáček z kanceláře hejtmana.
 

"V první výzvě o kotlíkovou dotaci určenou pro nízkopříjmové domácnosti jsme rozhodli o schválení 774 žádostí z celkového počtu 832 podaných. Pardubický kraj tak pomůže občanům částkou 115 milionů korun,"uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr (ODS). Důvodem pro odmítnutí více než 50 žádostí byly administrativní nedostatky a rozpory s pravidly dotačního programu, případně odstoupení od žádosti.

Nízkopříjmové domácnosti mohly požádat o dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva s emisní třídou nižší než tři například za tepelné čerpadlo, kde byla maximální výše dotace 180 000 korun. U kotle na biomasu činila dotace až 130 000 korun, u kondenzačního plynového kotle až 100 000 korun. Podle dřívějších informací měli žadatelé největší zájem o pořízení tepelného čerpadla, bylo jich 46 procent. Naopak nejméně bylo žádostí o příspěvek na kondenzační plynový kotel, 13 procent.

Zájemci o dotaci, kteří nestihli podat žádost do loňské výzvy, tuto možnost ještě dostanou. Ministerstvo životního prostředí poskytne krajům v letošním druhém čtvrtletí další peníze na výměnu kotlů pro nízkopříjmové domácnosti. Lidé, kteří nesplňují kritéria nízkopříjmovosti, mohou žádat o dotaci v průběžné výzvě z programu Nová zelená úsporám u Státního fondu životního prostředí. Od září 2024 bude platit zákaz používání kotlů na pevná paliva nižší než třetí emisní třídy.

Dotace na výměnu neekologických kotlů Pardubický kraj poskytuje od roku 2016 a od počátku o ně byl velký zájem. Od první výzvy, která byla vyhlášena v lednu 2016, bylo na dotacích bez započítání programu pro nízkopříjmové domácnosti rozděleno téměř 630 milionů korun pro více než 5800 žadatelů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist