https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubickym-lesniku-se-nedari-zastavit-invazi-kurovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubickým lesníků se nedaří zastavit invazi kůrovce

4.6.2019 00:17 | PARDUBICE (ČTK)
V pardubických lesích je zvýšený výskyt kůrovce. / Ilustrační foto
V pardubických lesích je zvýšený výskyt kůrovce. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V pardubických lesích je zvýšený výskyt kůrovce. Lesníkům se nedaří invazi zcela zastavit. Na napadené stromy aplikují postřik a brouky chytají také do lapačů, uvedla radnice v tiskové zprávě.
 

Lýkožrout smrkový napadá oslabené a nemocné stromy. Populace lýkožrouta se zvýšila už loni. Správci lesů ho evidovali hlavně ve čtyřech lokalitách. Plánovanou těžbu museli lesníci proto přerušit a věnovali se jenom kácení napadených stromů.

Letos je kůrovec nejvíc ve Studáneckém a Spojilském lese. Stromy lesníci vytěží a postříkají insekticidem proti škůdcům, jako je právě kůrovec. V lesích jsou také lapače, které v sobě mají feromony, kůrovec do nich sám vleze. "Přesto se nedaří lýkožrouta zcela zastavit," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku radnice.

Po těžbě vznikají v lokalitach napadených kůrovcem volná místa a v lesích zůstávají převážně listnáče, dub, buk, habr, bříza nebo javor. V několika případech jsou místa zcela bez stromů, jsou to takzvané holiny, kde Pardubice nechají vysázet nové stromy.

Pardubice vlastní 463 hektarů lesů. Mají charakter příměstských lesů se zvýšenou rekreační funkcí. Letos město vysází více než 24.000 sazenic, loni jich bylo i tisícovku méně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist