https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pariz-postihla-nejhorsi-smogova-situace-za-poslednich-deset-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Paříž postihla nejhorší smogová situace za posledních deset let

7.12.2016 12:58 | PAŘÍŽ (ČTK)
Smog sužuje francouzskou metropoli už od pátku.
Smog sužuje francouzskou metropoli už od pátku.
Paříž a její široké okolí postihla nejhorší zimní smogová situace za posledních deset let. Podle agentury AFP to dnes oznámil francouzský úřad pro kontrolu kvality ovzduší Airparif. Zlepšení situace by mělo přinést mimo jiné opatření, na základě kterého dnes nemohou do ulic vyjet auta se sudými čísly na poznávací značce. Hromadná doprava je ale zdarma.
 

Smog sužuje francouzskou metropoli už od pátku. V pondělí radnice snížila nejvyšší povolenou rychlost a nákladním vozům nad 3,5 tuny zakázala vjezd do města úplně.

Takzvanou střídavou dopravu, tedy omezení provozu osobních automobilů na základě jejich čísla na poznávací značce, chtěla pařížská radnice zavést už v pondělí, nakonec k tomuto kroku kvůli odporu policie přistoupila až v úterý. Tento způsob zlepšování ovzduší Paříž už v minulosti několikrát využila, naposledy loni v březnu. V lichý den při něm mohou vyjíždět jen auta s lichým číslem poznávací značky a v sudý jen se sudým.

Podle zpravodajského webu France Info výjimka ze střídavé dopravy platí pro vozy, v nichž cestují alespoň tři lidé. Omezení se nevztahuje ani na elektrická a hybridní auta a výjimku mají i hasiči, záchranářské vozy a některé další automobily.

Znečištění ovzduší způsobuje každý rok v zimě především silniční doprava, zvlášť vozidla s naftovými motory, topení, ale i zemědělské hnojení, uvedlo již dříve sdružení Airparif, které je pověřeno kontrolou kvality vzduchu v regionu Ile-de-France, v němž Paříž leží.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist