https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/parizska-radnice-bojuje-proti-sireni-krys-v-okoli-seiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pařížská radnice bojuje proti šíření krys v okolí Seiny

24.1.2018 10:28 (ČTK)
Současná pařížská krysa už není roztomilý kuchaříček z Ratatouille. Ilustrační snímek
Současná pařížská krysa už není roztomilý kuchaříček z Ratatouille. Ilustrační snímek
Pařížská radnice bojuje proti rychlému šíření krys ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Problém se dostal do centra pozornosti před několika dny, když list Le Parisien zveřejnil video, v němž jeden zaměstnanec městských služeb ukazuje popelnici plnou ohromných hlodavců.

 

Mluvčí odborů deratizačních firem potvrdil, že potíže s přemnoženými škůdci trvají poslední rok či dva. Migrace krys na povrch podle něj souvisí například s otevřením mnoha veřejných prostorů pro pikniky, v nichž po hodovnících zůstávají zbytky jídel.

Autor záznamu, popelář identifikovaný pouze jako David, na videu vypráví, že krysy jsou čím dál větší a troufalejší. "Jednomu kolegovi krysa skočila na krk a dalšímu na paži," říká. Zatím neví o tom, že by krysy někoho pokousaly. "Nechceme ale čekat, až se tak stane," dodává.

Popelář pořídil zmíněné video loni 9. prosince na březích Seiny mezi muzeem Orsay a mostem Pont Royal. Na obdobnou kolonii krys podle něj popeláři nenarazili poprvé. "V posledním roce jsme zaznamenali šíření krys ve všech obvodech lemujících Seinu," uvedl autor videa.

Pařížská radnice poté sdělila, že si je problému vědoma, a přiznala, že "krysy jsou ve veřejných prostorách stále častěji k vidění". Připomněla, že město loni v září vyčlenilo na boj s hlodavci 1,5 milionu eur (38 milionů korun).

Francouzský deník Le Figaro v této souvislosti přinesl článek o boji pařížské radnice proti krysám z roku 1901. Píše se v něm například, že "krysa pařížská je velice neobyčejné zvíře, naprosto ne hloupé, které nemá nic společného s prostými venkovskými krysami nebo naivními krysami z provincie". "Uměla si zařídit svou příživnickou a tajemnou existenci tak, že za minimálního nebezpečí maximálně užívá radostí života."


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist