https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/park-ceske-svycarsko-se-vyrovnava-s-turisty-i-kurovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Park České Švýcarsko se vyrovnává s turisty i kůrovcem

31.12.2019 00:23 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Národní park České Švýcarsko mění členění území. / Ilustrační foto
Národní park České Švýcarsko mění členění území. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesnická práce a PEFC ČR
Národní park České Švýcarsko mění členění území. Vyrovnat se musí s nárůstem počtu turistů, pro které chce zajistit bezpečný pohyb kolem suchých stromů. Likvidace stromů lýkožroutem smrkovým bude pokračovat zřejmě i v následujícím roce. Prioritou zůstává ochrana přírody. Řekl to mluvčí parku Tomáš Salov.
 

Nejmladší český národní park byl zřízen před 20 lety, k 1. lednu 2000. K 1. lednu 2020 se mění jeho rozčlenění. "Zóny jsou nově čtyři. Přírodní zóna je s drobnými výjimkami bezzásahová, v přírodě blízké zóně se zasahuje pouze v odůvodněných případech. V zóně soustředěné péče probíhá cílená práce na přeměně lokalit směrem k předchozím dvěma zónám. A zóna kulturní krajiny je a bude zásahová stále," uvedl Salov.

Jednou z priorit správy parku v příštím roce bude zajištění bezpečnosti veřejných silnic a podél frekventovaných turistických cest tam, kde se nacházejí smrkové souše. Stromy zlikvidoval lýkožrout smrkový nebo-li kůrovec. Správa parku v květnu rozhodla, že vnitřní část smrkového lesa nechá napospas škůdci a kácet se bude jen na okraji chráněného území.

Letos lýkožrout zasáhl podle Salova zhruba polovinu kulturních smrčin na území národního parku. "Lze předpokládat, že v příštím roce kůrovec zdecimuje zbývající smrčiny od zhruba 60 let věku výše. Rozdíly v rychlosti regenerace suchých smrčin a holin budeme moci sledovat v příštích letech," řekl Salov.

Mezi dalšími prioritami správců je hájení citlivých oblastí parku před lidmi, kteří inklinují k porušování pravidel. "Takových je sice výrazná menšina, ale dopady jejich jednání bývají velmi závažné. Letos jsme zaznamenali historicky nejhorší výsledky sokolích hnízdění. Problematické jsou také požáry od ilegálně založených ohňů," uvedl mluvčí.

Během první poloviny příštího roku by měl vzniknout nový návštěvní řád. Návštěvnost Národního parku České Švýcarsko rok od roku roste. Jen soutěskami na říčce Kamenice ve Hřensku projde ročně přes 300.000 turistů. Odhaduje se, že celé území Českého Švýcarska navštíví ročně zhruba milion lidí. "Vysoké počty návštěvníků vyžadují lepší koordinaci služeb v rámci regionu," poznamenal Salov. Letos proto vznikla pracovní skupina pro turismus.

V příštím roce se turisté mohou těšit na nový altán na Mariině vyhlídce. Projektová dokumentace se zpracovává k lávkám na skalním hradu Šaunštejn, stavět se budou v letech 2021 a 2022.

Do jubilejního roku přejde Národní park České Švýcarsko v tichosti. Na území všech čtyř národních parků České republiky se totiž oslavy příchodu Nového roku musejí opět obejít bez zábavní pyrotechniky. Zákon o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků, a to včetně obcí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist