https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/park-v-ostravske-casti-svinov-se-bude-revitalizovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Park v ostravské části Svinov se bude revitalizovat

21.8.2020 00:03 | OSTRAVA (ČTK)
Nevzhledná zelená plocha mezi ulicemi Stanislavského a Bílovecko se podle ní změní v zelenou oázu vhodnou k posezení, relaxaci i vzdělávání.
Nevzhledná zelená plocha mezi ulicemi Stanislavského a Bílovecko se podle ní změní v zelenou oázu vhodnou k posezení, relaxaci i vzdělávání.
Licence | Volné dílo (public domain)
Park v ostravské části Svinov se bude revitalizovat za více než čtyři miliony korun. V budoucnu bude sloužit i školákům nedaleké základní školy ke vzdělání a osvětě. Nevzhledná zelená plocha mezi ulicemi Stanislavského a Bílovecko se podle ní změní v zelenou oázu vhodnou k posezení, relaxaci i vzdělávání. Vysazena bude nová zeleň a lokalitu doplní nový mobiliář, domečky pro hmyz, budky pro ptáky a krmítko.
 

"Upravena bude plocha o téměř třech tisících metrech čtverečních. V plánu je kromě probírky stávajících porostů zasazení 17 nových stromů, dále keřů, trvalek, květin a obnova trávníku. Protože se jedná o lokalitu, která je v jednom místě každoročně zamokřená, vznikne v jižní části parku periodicky zaplavovaná tůň," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

O pár metrů výše je vodní pumpa, která bude po rekonstrukci funkční a bude využívána i jako herní prvek. "Od vodní pumpy bude pomocí terénních úprav voda vedena přes nově umístěné balvany do tůně. Okolí doplní byliny, které dobře snáší jarní přemokření a letní vysychání. Takové nové prvky ve veřejném prostoru mají podporovat environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu. Věřím, že budou k užitku nejen žákům nedaleké základní školy," uvedla Šebestová.

Nevyhovující povrch pěšího asfaltového chodníku podle ní nahradí propustný materiál z mlatu. Chodník se na některých místech rozšíří o zpevněné plochy z dlažby, na kterých budou stát lavice a odpadkové koše. V širokých spárách mezi dlažebními kostkami budou prorůstat vonné mateřídoušky. Síť cest bude doplněna o chodník vedoucí ze středu na západ a doplní tak chybějící vstup do parku. Tento chodník návštěvníky provede vzrostlým lesním porostem.

Odstraněním části mladých neperspektivních porostů ve východní části parku se otevře pohled na kostel Husův sbor. Průhled na něj bude lemován lučními květinami, vysazeny budou také jehličnaté i listnaté stromy.

"Na proměně parku bude pracovat společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Začne v září odstraněním starých asfaltových chodníků a výstavbou nových mlatových, následovat bude výsadba trvalek a květnaté louky, pokračovat bude rekonstrukcí pumpy a práce v závěru listopadu ukončí výsadba stromů. Revitalizaci tohoto prostoru uhradí město Ostrava. Celkové náklady budou 4,1 milionu korun," upřesnila náměstkyně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist