Patová situace v Anglické ulici naštěstí vyřešena
Demonstrantů se sešlo jen pár desítek - nejspíš byli vyčerpáni včerejším "náročným programem". Kolem poledne se jejich počet začal výrazně zvyšovat a stoupalo i jejich odhodlání, dokonce se pokusili napadnout ochranku štábu České televize. Když počet účastníků dosahoval přibližně dvou stovek, rozhodli se vyrazit na pochod, tím se ovšem z povoleného shromáždění stala akce nepovolená. Policisté na rozdíl od včerejška neponechali nic náhodě a jejich kordon okamžitě přehradil Anglickou ulici. Později policie postupně uzavřela všechny přístupové cesty na náměstí Míru.
Demonstranté však Anglickou ulici opustit nehodlali a usadili se před policejní štíty. V tu chvíli napochodoval do Anglické další policejní kordon a tím došlo k uvěznění demonstrantů z obou stran. Vznikly tak dva podobně hermeticky uzavřené prostory (náměstí Míru a Anglická ulice), v kterých ale panovala rozdílná pravidla hry. Z náměstí Míru byli nejprve někteří evidentně "neprotestující" spoluobčané po předložení občanského průkazu propouštěni, kdežto z Anglické se nedostal nikdo. Dokonce ani řádně označeným novinářům se nepodařilo odejít. Na velké ploše náměstí se ztrácelo pár desítek novinářů, demonstrantů a policistů, ale v Anglické ulici sedělo na zemi možná až 300 lidí.
Po neúspěšném vyjednávání s policisty o povolení údajně poklidného pochodu k pankrácké věznici, kde je od včerejška zadržována skupina aktivistů, se mezi lidmi začal pomalu šířit strach z možného policejního zákroku. Demonstranté se proto začali vybavovat letáčky, na kterých stálo "Bez násilí!", stejné heslo později ovládlo i ulici. Policisté odpovídali bušením obušků do svých štítů.
Další události v Anglické připomínaly spíš taneční párty, na kterou byli policejním kordonem dokonce vpuštěni i hudebníci. Ale čekání začínalo být již dlouhé. Demonstranté se rozhodovali, zda zahájí hladovku, prorazí policejní kordon, či odejdou po jednotlivcích. Tento návrh policie se u aktivistů setkal s pochopením, ale policie se rozhodla účastníky legitimovat, což se protestujícím nelíbilo.
Ve tři hodiny se situace konečně pohnula. Policie přistoupila na návrh, kdy asi deset aktivistů souhlasilo s legitimováním s tím, že jim bude umožněn pohyb na I.P. Pavlova a následně snad i k pankrácké věznici. Pro ostatní znamenal tento krok otevření kordonu a pokojný návrat na náměstí Míru. V půl čtvrté začali policisté uvolňovat i ostatní ulice a situace zase začínala připomínat legální mítink. Mezi policisty na náměstí Míru zavítal i prezident republiky Václav Havel. Poté se začali demonstranté (kterých bylo již 500) pomalu rozcházet, či spíše přesouvat jinam.
reklama