https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavlovec-spalovani-biomasy-v-elektrarnach-cez-je-neefektivni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavlovec: Spalování biomasy v elektrárnách ČEZ je neefektivní

15.12.2003 10:57 | PRAHA (ČIA)
Prostředky na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů podle pověřence země Horní Rakousko pro otázky jaderných zařízení Radka Pavlovce zneužívá společnost ČEZ. Spalování biomasy v elektrárnách ČEZ je podle jeho slov neefektivní, neboť účinnost spalování biomasy ve starých elektrárnách nepřevyšuje 25 procent. Vyplývá to z prohlášení, které Pavlovec poskytl ČIA.
 

Pavlovec reaguje na oznámení společnosti ČEZ ze čtvrtka 11. prosince. ČEZ chce totiž zvýšit využití dřevního odpadu, který přidává do směsi s uhlím, ze současných osmi tisíc tun na 130 tisíc tun v roce 2004. "K zamezení katastrofálního vývoje, který by vyvolala realizace plánu společnosti ČEZ, je možno dosáhnout vyhláškou, která by předepsala minimální účinnost zařízení se spalováním biomasy ve výši 80 procent. Na bázi této vyhlášky by bylo možno plány ČEZ zastavit," uvedl Pavlovec. S tímto návrhem se proto Pavlovec obrátil na ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

Vzhledem k velmi nízké účinnosti starých elektráren, která dosahuje jen 25 procent, dochází podle Pavlovce k plýtvání biomasou. "Moderní výtopny na biomasu přitom dokáží zužitkovat více než 90 procent obsažené primární energie," zmínil Pavlovec. Rozvodné společnosti musí vykupovat energii vzniklou ze spalování biomasy podle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu za 2,5 koruny za kWh, zatímco cena elektřiny z uhelných či jaderných elektráren stojí na trhu okolo 0,8 koruny za kWh.

Pavlovcovy argumenty odmítá tiskový mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. "Spalování biomasy se děje v těch elektrárnách, které mají zcela nové fluidní kotle z devadesátých let. Ale kdyby to šlo, tak spalujeme biomasu ve všech elektrárnách. Tam bychom bohužel nenaplnili ekologické limity," uvedl pro ČIA Kříž.


reklama

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist