https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pechotni-srub-na-trati-v-bohumine-ozdobi-hrusnova-alej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pěchotní srub Na Trati v Bohumíně ozdobí hrušňová alej

8.5.2023 00:54 | BOHUMÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Lípa / Oživení starých odrůd
Okolí pěchotního srubu Na Trati ve Starém Bohumíně na Karvinsku ozdobí hrušňová alej. Nové stromořadí vytvoří 29 ovocných stromů. Pěchotní srub slouží jako muzeum. Kulturní památku vlastní město a před dvěma lety tam nechalo vybudovat novou přístupovou komunikaci a připojilo bunkr na elektřinu, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
 

"Aleje jsou nesmírně důležitým prvkem v krajině. Představují přirozenou oporu ekologické stability území, modelují jedinečný ráz krajiny, zamezují půdní erozi a zpomalují odtok srážek," uvedl Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Dodal, že aleje umožňují také návrat drobných živočichů a jsou důležité rovněž pro opylovače. Pro okolí pěchotního srubu vybrali odborníci jako nejvhodnější stromy hrušně.

"Jde o ozdobné maloplodé kultivary, které nedorůstají do velké výšky a hlavně nasazují hezčí květ a menší plody, takže by do budoucna neměly překážet. A to jak existujícím sítím, tak i samotným návštěvníkům," doplnil Palán.

Podle mluvčí výsadba aleje navazuje na předloňskou dostavbu zpevněné cesty, kterou se prodloužil asfaltový úsek slepé ulice Čs. armády. "Díky nové stezce se turisté pohodlně dostanou až k tunelu u bunkru. Radnice současně zaplatila i položení kabelu pro přívod elektřiny do prvorepublikového srubu, v jehož útrobách se skrývá unikátní muzeum. To provozuje už téměř čtvrt století Klub vojenské historie Bohumín," řekla Končítková.

Srub je veřejnosti přístupný vždy od dubna do začátku října, a to každý víkend a také o státních svátcích. Po zimní pauze letos nabízí několik nových atrakcí. "Návštěvníci se mohou těšit například na pomyslné setkání s velitelem Josefem Pikorou. Jeho figurínu oblečenou do repliky dobové uniformy si mohou prohlédnout v místnosti velitele," uvedl zástupce klubu Pavel Sekera.

Komentované prohlídky srubu trvají přibližně hodinu, rezervace není nutná. Vstupné pro dospělé je 100 korun, děti od šestí do 15 let platí polovinu, děti do šesti let mají vstup zdarma. Památku, které se přezdívá "Pětka", navštěvuje přes 1000 platících turistů ročně. Už několik let je součástí Technotrasy Moravskoslezského kraje, která zvítězila v celostátní soutěži Velká cena cestovního ruchu 2022/2023 v kategorii Turistický produkt.Technotrasa propaguje technické památky v regionu.

Bunkr ze 30. let 20. století odkazuje na linii pohraničního opevnění, která vznikla na obranu tehdejší Československé republiky. Jde o technicky atypický objekt, postavený za pouhých 14 dní podle francouzského vzoru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist