https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/peru-vytvorilo-obrovsky-park-chranici-puvodni-kmeny-i-amazonskou-biodiverzitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Peru vytvořilo obrovský park chránící původní kmeny i amazonskou biodiverzitu

20.11.2015 01:22 | PRAHA (Ecomonitor)
Vyhlášení parku umožní také úřadům lépe bojovat proti nezákonnému využívání oblasti, včetně těžby dřeva i nerostů a produkce koky, která se v poslední době do této oblasti rozšířila
Vyhlášení parku umožní také úřadům lépe bojovat proti nezákonnému využívání oblasti, včetně těžby dřeva i nerostů a produkce koky, která se v poslední době do této oblasti rozšířila
Foto | Diego Pérez / El Taller / Flickr
Oblast Sierra del Divisor v Peru se stala národním parkem. Ochrana této části jihoamerické divočiny, která je domovem ohrožených druhů i původních, dosud nekontaktovaných, kmenů, bývá svým významem přirovnáván k založení Yellowstonského parku.
 

O potřebě ochrany 1,3 milionů hektarů jihoamerické divočiny Sierra del Divisor se diskutovalo více než deset let. Jeden z největších národních parků latinské Ameriky byl vyhlášen na začátku listopadu. Peruánská vláda se tímto krokem podle slov tamního ministra životního prostředí Manuela Pulgar-Vidala hlásí k ochraně přírody, udržitelnému rozvoji i boji proti klimatickým změnám.

Vyhlášení parku umožní úřadům lépe bojovat proti nezákonnému využívání oblasti, včetně těžby dřeva i nerostů a produkce koky, která se v poslední době do této oblasti rozšířila. Brazilská část oblasti Sierra del Divisor byla vyhlášena národním parkem už v roce 1989.

Do úsilí o vytvoření nového národního parku se zapojilo 12 organizací, od mezinárodních ochranářských organizací po místní kmeny. Návrh měl také širokou podporu veřejnosti. V nedávném průzkumu podporu parku vyjádřilo 86 % Peruánců. Petici za jeho vznik podepsalo přes milion lidí.

“Nazývání Sierry del Divisor amazonským Yellowstonem je příliš slabé pojmenování,” míní Adrian Forsyth, ředitel Andes Amazon Fund, který vznik nového parku podporoval. “Je nádherný a důležitý jako Yellowstone, ale nově vytvořený Sierra del Divisor je několikanásobně větší,“ říká.

Tamější původní lesy jsou podle jeho slov obrovské a zachycují nejen obrovské množství uhlíku, ale jsou také archou, která pomůže zachovat ohrožené druhy v nejisté době klimatických změn. Posílení ochrany svých domovů se zároveň dočkaly tisíce domorodých obyvatel.

Více informací v článku Peru creates ‘Yellowstone of the Amazon': 3.3M acre reserve home to uncontacted tribes, endangered wildlife


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist