https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pestitele-ovoce-se-rozhodli-otevrit-sady-zajemcum-o-samosber
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pěstitelé ovoce se rozhodli otevřít sady zájemcům o samosběr

20.9.2022 00:21 (ČTK)
Jablka na větvi
Jablka na větvi
Někteří z moravských pěstitelů ovoce, především jablek, se rozhodli, že příští týden otevřou své sady zájemcům o samosběr. Letošní úroda je totiž proti minulým letům velmi slušná, protože jablka ve většině případů nepomrzla, řekla ČTK tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Zdeňka Klemšová. Sbírat lidé mohou od pondělí 26. září do soboty 1. října.
 

Na webu Ovocnářské unie lidé zjistí, kam si mohou pro jablka zajet. Jedná se o sady Veleboř na Šumpersku, sady Lučice na Prostějovsku, sady Životice na Karvinsku, sady Velké Bílovice na Břeclavsku, sady Sedlnice na Novojičínsku a prostějovské Zemědělské družstvo Moravan. "Ti, kteří mají i jiné ovoce ke sklizni, například hrušky či pozdní švestky, tak mohou nabízet k samosběru i toto ovoce," řekla Klemšová. Samosběr nabízely v minulých dnech i Sady Starý Lískovec v Brně a pro velký zájem prodloužily termín do středy. Cena je 20 korun za kilogram.

Kromě poměrně velké úrody jsou i dva další důvody, proč se k tomuto kroku někteří ovocnáři uchýlili. Každý rok totiž usilovně shánějí brigádníky, kteří by ovoce otrhali. Druhým důvodem je extrémní cena elektřiny, která výrazně prodraží skladování jablek. Ve skladech je totiž třeba udržovat velmi nízké teploty. Skladování už se tak nemusí vyplatit, a někteří pěstitelé tak raději nechají jablka na stromech.

Samosběrem se běžně sklízejí mnohde v republice jahody a v době covidu, kdy byly uzavřené restaurace, nabízeli samosběr například i pěstitelé bylinek či zeleniny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist