https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pestri-a-zeleni-po-24-letech-vystava-priblizuje-zivot-skromnych-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pestří a zelení po 24 letech: Výstava přibližuje život skromných domácností

29.4.2016 10:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dvanáct fotografických panelů mapuje osudy lidí, kteří se dobrovolně zřekli některých výdobytků moderní společnosti.
Dvanáct fotografických panelů mapuje osudy lidí, kteří se dobrovolně zřekli některých výdobytků moderní společnosti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MUNI
Rodiny žijící v takzvané dobrovolné skromnosti označila socioložka Hana Librová před 24 roky za pestré a zelené. A pojmenovala tak i svou publikaci. Znovu se jim věnovala v roce 2002, kdy vznikla kniha Vlažní a váhaví. A naposledy se jim spolu se svými kolegy Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity věnovala loni. První výstup z poslední fáze výzkumu představuje výstava ve foyer Sálu Břetislava Bakaly s názvem Pestří: skromné domácnosti pod tlakem doby. Výstava je otevřena do 11. května. Dvanáct fotografických panelů mapuje osudy lidí, kteří se dobrovolně zřekli některých výdobytků moderní společnosti.
 

Pro všechny sledované rodiny je charakteristické, že jim není sympatický konzumní způsob života. Profesorka Hana Librová se s nimi poprvé potkala v roce 1992, kdy šlo o lidi zajímavé zejména proto, že většina společnosti byla díky nově nastolené tržní ekonomice naladěná zcela opačným směrem. „Mnozí z nich tehdy ale rezignovali na pohodlné profesní zajištění a kariéru. Vzdali se výhod města, bezproblémového zásobování, blízkosti škol a snadno dostupné lékařské péče a přestěhovali se na venkov,“ přiblížila Librová.

Spolu se svými kolegy rodiny navštívila při další fázi výzkumu v roce 2002 a naposledy v průběhu roku 2015. Vědce od začátku zajímalo, zda si jejich respondenti svůj postoj k životu udrží nebo dají přednost většímu pohodlí. Ukázalo se, že ačkoliv trochu slevili v tom smyslu, že si kvůli jednodušší péči o rodinu pořídili například auto, na svých postojích trvají. „Zajímavé je, že se z těchto lidí vyvinuli lídři komunit. Dalo by se to shrnout tak, že jsme vyjeli poznávat skromné lidi a našli jsme starosty,“ sdělila Librová.

Další důležitá otázka, kterou si badatelé kladli, se vztahovala k tomu, zda budou v podobné životní dráze pokračovat i děti sledovaných rodin – dnes jsou totiž už dospělé a zakládají vlastní rodiny, nebo dospívají. Nabízelo by se, že kvůli materiálnímu omezování v mládí by se mohly chtít ve chvíli, kdy vlastní život ovlivňují samy, chovat jinak. To se ale nestalo. „Většinou se přestěhovaly do měst a věnují se studiu nebo kariéře. Hodnoty rodičů ale vyznávají dál a obecně si prostředí, ve kterém vyrostly, pochvalují. Jsou vděční za liberální výchovu a dobré vztahy, jaké v rodině panují,“ popsal Lukáš Kala, další z členů výzkumného týmu. Doplnil, že byť další generace možná není ve spotřebním chování tak důsledná jako rodiče, také oni své nákupy výrazně zvažují a nelíbí se jim například život na dluh.

Výstava, na které jsou k vidění fotky ze všech tří fází výzkumu uskutečňovaného ve třech různých desetiletích, je zdarma přístupná do 11. května. Pak se přesune na fakultu sociálních studií. Další informace o zkoumaných lidech přibližují knihy Hany Librové s názvem Pestří a zelení a Vlažní a váhaví. Komplexní studie z poslední fáze výzkumu by měla vyjít koncem roku.

Přečtěte si recenzi na knihu Vlažní a váhaví, která mapuje osudy Pestrých a zelených po deseti letech.
reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist