https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-nosorozcu-z-ceska-se-vratila-do-afriky.maji-prispet-k-obnove-tamni-populace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pětice nosorožců z Česka se vrátila do Afriky. Mají přispět k obnově tamní populace

25.6.2019 10:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ben Gasore / Safari Park Dvůr Králové
Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo úspěšně přepraveno ze Safari Parku ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Na převozu se podílela rwandská vláda, organizace African Parks a zastřešila ho Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Informuje o tom Safari park Dvůr Králové.
 

Počet nosorožců černých v národním parku Akagera ve Rwandě se v pondělí 24. června rozrostl o dalších pět zvířat. Dva samci a tři samice, z nichž tři pocházejí přímo ze dvorského safari parku, byli krátce po příjezdu do Akagery postupně vypuštěni z přepravních beden do tzv. bom, menších ohrad oplocených dřevěnými kůly. Pětice nosorožců by měla podpořit zejména genetickou pestrost tamní populace.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ben Gasore / Safari Park Dvůr Králové

„Nově přivezená zvířata posílí skupinu nosorožců, kterou jsme sem převezli v roce 2017 a celkově přispěje ke znovuobnovení populace nosorožců černých ve Rwandě,“ říká Jes Gruner, ředitel parku Akagera. „Jsme svědky mimořádné chvíle, která je vyvrcholením mezinárodní spolupráce pro zajištění lepší budoucnosti nosorožců ve volné přírodě. Jejich příjezd je rovněž známkou toho, že se Akagera rozvíjí správným směrem a dokazuje naše odhodlání v ochraně zvířat.“

Cesta pěti zvířat začala ve Dvoře Králové v neděli 23. června v časných ranních hodinách. Tým ošetřovatelů, zoologů a veterinářů začal s nakládáním zvířat už ve čtyři hodiny ráno za pomocí těžké techniky. Bedny se zvířaty vážily přes dvě a půl tuny. „Na transport byli nosorožci trénováni několik týdnů, veterinář Pete Morkel jim navíc během cesty aplikoval tišící prostředky, aby předešel stresu zvířat. Ze safari parku vyrazil konvoj se vzácným nákladem před devátou hodinou a díky skvělé pomoci Celní správy ČR plynule dojel na pražské letiště. V 18 hodin pak s nosorožci vzlétl Boeing 747-400F směr Rwanda,“ uvádí Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ben Gasore / Safari Park Dvůr Králové

Z rwandského letiště Kigali cesta pokračovala nákladními auty do národního parku, jehož brány posádka s nosorožci překročila po 13. hodině. O další přibližně dvě hodiny později začala být zvířata vypuštěna do bom. Jako první šel samec Manny, pátá z bedny vylezla nejmladší Jasiri. V bomách zůstanou nosorožci několik prvních týdnů, aby měli dostatečný čas seznámit se novými podmínkami. Jakmile si zvyknou, přemístí se do velkých výběhů majících okolo deseti hektarů, kde bude pokračovat další fáze aklimatizace. Posledním krokem bude jejich vypuštění do volné přírody v severní části parku, které by mohlo nastat přibližně za rok.

„Jsme zcela oddáni myšlence vrátit zpět nosorožce černé do Rwandy,“ říká Clare Akamanzi, ředitelka Vládní rady pro rozvoj Rwandy (Rwanda Development Board, RDB). „Jejich zdraví a to, aby prospívali, je pro nás naprosto zásadní cíl. Jsme pyšní na všechno, co jsme dosud podnikli pro to, aby se z Akagery znovu stal bezpečný domov pro divoká zvířata. Nyní je park i díky přítomnosti velké pětky úžasným místem.“

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ben Gasore / Safari Park Dvůr Králové

Národní park Akagera je přísně chráněné území tvořené savanami a je tak ideálním místem pro život nosorožců černých. Díky spolupráci s RDB a African Parks prošel park radikální proměnou. V roce 2017, tedy deset let poté, co tam byl spatřen poslední nosorožec, do parku v rámci projektu podporovaném Nadací Howarda G. Buffeta převezli 18 nosorožců z JAR. Tato skupina se mezitím rozrostla o tři mláďata. Navíc se v posledních letech podařilo výrazně zlepšit vymáhání práva, ekonomickou situaci parku a také tam vytvořit spolehlivou komunitu lidí. To jsou klíčové faktory, díky kterým se povedlo téměř vymýtit pytláctví. A tak se do Akagery kromě nosorožců v minulých letech vrátili rovněž lvi.

Pro životaschopnost rwandské populace nosorožců černých je důležité přivážet nová zvířata, která zvýší její genetickou pestrost. Jednotliví nosorožci původem ze Safari Parku Dvůr Králové, Flamingo Landu v Anglii a Ree Park Safari v Dánsku vybral pro tento projekt Mark Pilgrim, koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ben Gasore / Safari Park Dvůr Králové

„Úspěchy chovu nosorožců v lidské péči nám umožňují obohacovat stávající populace nosorožců v Africe,“ říká Thomas Kauffels stojící v čele EAZA. Moderní zoo jsou zásadním klíčem v ochraně zvířat. Naše spolupráce s Akagerou a RDB dává správný příklad, jak mohou zahrady přímo pomáhat populacím ohrožených zvířat v jejich původním prostředí.

V Akageře byla zavedena rozsáhlá protipytlácká opatření, která mají zajistit dlouhodobou bezpečnost nejen akagerských nosorožců. Tato opatření zahrnují zejména speciálně vycvičené stopovací hlídky, vytrénované psy a letecký dohled.

Černí nosorožci jsou dle Červeného seznamu ohrožených druhů kriticky ohrožení. Na světě jich zbývá okolo 5000 jedinců, přičemž nosorožců černých východního poddruhu je už pouze několik stovek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist