https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pevnost-poznani-obsadi-o-vikendu-hadi-a-obojzivelnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pevnost poznání obsadí o víkendu hadi a obojživelníci

21.3.2018 04:40 | OLOMOUC (ČTK)
Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky, užovku stromovou (na obrázku), nebo na jediného hroznýšovitého hada Evropy hroznýška tureckého. Dozví se, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. Někteří dokonce žerou hmyz, jako třeba malá užovka drobná, která pochází z Řecka a Blízkého východu.
Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky, užovku stromovou (na obrázku), nebo na jediného hroznýšovitého hada Evropy hroznýška tureckého. Dozví se, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. Někteří dokonce žerou hmyz, jako třeba malá užovka drobná, která pochází z Řecka a Blízkého východu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Olomoucké interaktivní muzeum Pevnost poznání obsadí o víkendu několik desítek plazů, obojživelníků a bezobratlých živočichů. Zabydlí se v expozici Živá voda a stanou se součástí programu Odpudiví nebo kouzelní. Návštěvníci se na akci dozvědí nejen zajímavosti z jejich života, ale některé tvory si budou moci vzít i do ruky. V muzeu se zároveň otevře výstava snímků fotografa Romana Mrázka pořízených pomocí speciálního makro objektivu. Ponese název Skrytý svět, sdělili zástupci muzea.
 

"Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky, užovku stromovou, nebo na jediného hroznýšovitého hada Evropy hroznýška tureckého. Dozví se, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. Někteří dokonce žerou hmyz, jako třeba malá užovka drobná, která pochází z Řecka a Blízkého východu," uvedl organizátor akce Pavel Javůrek.

Některá zvířata si budou moci vzít návštěvníci do rukou. "Na vlastní kůži budou moci zjistit, zda jsou tito mnohdy obávaní živočichové studení a odpudiví, nebo naopak kouzelní," uvedla koordinátorka sekce biologie Alena Vláčilová. Akci doprovodí přednášky zoologů.

Program doplní také výstava fascinujících snímků živočichů fotografa Romana Mrázka. Autor, který je zároveň kameramanem České televize, dokáže zachytit miniaturní bezobratlé živočichy v celé jejich barevné kráse. Své objekty často nachází v Litovelském Pomoraví. "Focení malých tvorů je velmi náročné a je potřeba se k takové potvůrce přiblížit na pár centimetrů. Kvůli hloubce ostrosti se nesmí vůbec hýbat, takže je potřeba bezvětří a taky trochu štěstí. Často musím být trpělivý, protože živočich se pohne a já musím všechno připravovat znovu," uvedl Mrázek.

Pevnost představí také výstavu fotografií Petra Znachora a Martiny Čtvrtlíkové z Biologického centra Akademie věd ČR. Vědci zachytili dlouhodobý ekologický výzkum vodních nádrží. Snímky ukazují převážně planktonní řasy a sinice, z nichž mnohé mají schopnost se přemnožovat a vytvářet vodní květ snižující kvalitu vody, uvedla mluvčí muzea Martina Vysloužilová.

Více informací naleznete zde.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist