https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pirati-budou-pozadovat-odvolani-reditele-ustecke-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Piráti budou požadovat odvolání ředitele ústecké zoo

14.11.2019 00:10 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Piráti budou požadovat odvolání ředitele ústecké zoo. / Ilustrační foto
Piráti budou požadovat odvolání ředitele ústecké zoo. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Ústí nad Labem
Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu včera zveřejnili Piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl včera novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými. Novináři se snaží získat vyjádření ředitele zoo.
 

"Problémy zoo jsme chtěli řešit na posledním zasedání zastupitelstva 4. listopadu, ale vedení města bohužel pro zařazení bodu na program jednání nehlasovalo," řekl Blažej. Zprávu Piráti zveřejnili z důvodu transparentnosti, ale i kvůli tomu, že se řešení situace zoo nedá odkládat. Blažej také řekl, že budou požadovat odborné výběrové řízení na nového ředitele zoologické zahrady.

"My stále držíme stejnou linii, že s panem ředitelem budeme nadále jednat, budeme požadovat vysvětlení a pak k tomu přijmeme patřičná opatření," řekla včera koaliční zastupitelka Eva Fialová (ANO).

Na posledním jednání zastupitelstva žádala jeho opoziční členka Lenka Černá (ODS) kvůli zoo mimořádné zasedání zastupitelstva, jehož datum zatím nikdo nepotvrdil. "My to chceme předložit v rámci řádného příštího zastupitelstva, protože budou další výsledky další magistrátní kontroly, která, předpokládám, odhalí další pochybení," řekl včera Blažej.

Ústecká zoo se s problémy potýká dlouhodobě. Loňská finanční kontrola ústeckého magistrátu zjistila v zoo 111 pochybení. V únoru soud konstatoval, že zoo účelově propustila zaměstnance, který upozorňoval na to, že se v zoo krade. Zoo byla také v tomto roce kritizována pro podezřelý převod mrtvého nosorožce do soukromé sbírky a za nedůvodné výpovědi zaměstnancům.

Ústecká zoologická zahrada přišla na začátku listopadu o plné členství v EAZA. Úplné vyloučení ústecké zoo z EAZA by znamenalo konec účasti na chovných programech, v jejichž rámci zoo získávají zvířata zdarma a zajišťují jejich odbyt. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada dva roky. Pokud je neodstraní, přijde o členství a tím i o možnost chovu řady atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tereza Sajdlová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist