https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pirati-chteji-o-kurovci-jednat-ve-snemovne-pristi-stredu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Piráti chtějí o kůrovci jednat ve Sněmovně příští středu

25.6.2018 00:20 (ČTK)
Piráti chtějí kůrovcovou kalamitu probrat ve Sněmovně ve středu v rámci řádné schůze. / ilustrační foto
Piráti chtějí kůrovcovou kalamitu probrat ve Sněmovně ve středu v rámci řádné schůze. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK ČR
Piráti chtějí kůrovcovou kalamitu probrat ve Sněmovně ve středu v rámci řádné schůze. Oznámili to v pátek se zveřejněním otázek, na které by chtěli znát odpovědi příslušných ministerstev. Svolání mimořádné schůze k tomuto tématu, pro které získali dostatek podpisů opozičních poslanců, si nechávají v záloze.
 

"Od začátku jsme chtěli, aby kůrovec nebyl jen předmětem politikaření, ale aby Sněmovna hledala řešení a vytvářela tlak na vládu," uvedl za Piráty místopředseda sněmovního zemědělského výboru Radek Holomčík. Zveřejnění otázek zdůvodnil snahou o to, aby debata byla pokud možno věcná. "Ať už v rámci řádné, či mimořádné schůze," dodal.

Piráti chtějí mimo jiné vědět, proč ministerstva zemědělství a životního prostředí nedokázala od roku 2014 účinně zasáhnout proti šíření kůrovce na střední a severní Moravě a jaké kroky nyní plánují. Chtějí také vědět, proč kůrovcová kalamita není zohledněna v Koncepci strategického rozvoje podniku Lesy ČR na roky 2015 - 2019.

Piráty rovněž zajímají nové smlouvy, které Lesy ČR loni uzavřely s lesnickými firmami, přičemž kvůli předčasnému vypovězení smluv přišly o více než dvě miliardy korun. Chtěli by také informaci, proč Lesy ČR v předchozích letech do zisků započítali i peníze z rezerv na pěstební činnost a kolik peněz na ni ještě mají.

Pro sněmovní projednávání kůrovcové kalamity se Piráti rozhodli kvůli změně postoje ministerstva zemědělství, které nedávno připustilo, že za šíření kůrovce nemůže jen sucho, ale také nedostatečná reakce zejména podniku Lesy ČR.

Na Lesy ČR mířila v poslední době kritika za to, že zanedbaly preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Podle končícího ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO) bude problém, aby se české lesy po kůrovcové kalamitě obnovily. Kvůli kůrovci Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda.

Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Ministerstva ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví. V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby, nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist