Pithart lituje, že nezastavil Temelín
Podle Smeloffa diskutovali se senátorem Pithartem o amerických zkušenostech s jadernou energií. V USA bylo jen v posledních 10 letech předčasně vyřazeno z provozu 14 jaderných reaktorů. Zároveň oba dva prezentovali Pithartovi své doporučení zastavit dostavbu Temelína z ekonomických i technických důvodů. "Já jsem o nutnosti zastavit Temelín již mnoho let a několikrát jsem to i veřejně řekl," prohlásil Pithart. Svůj komentář k variantě zastavení dostavby Temelína zaslal Petr Pithart podle svých slov i ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi (ČSSD), který jej bude moci využít v přípravě ekonomické rozvahy varianty zastavení dostavby JETE, kterou má předložit vládě do 30. dubna tohoto roku.
Na improvizované tiskové konferenci seznámili Edward Smeloff (druhý zleva) a Arnie Gundersen (první zleva) novináře s obsahem své návštěvy u místopředsedy Senátu PČR Petra Pitharta.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Jak řekl Edward Smeloff, Temelín by se vyplatil pouze v případě, kdy by meziroční růst poptávky po elektrické energii v ČR byl vyšší než 5%. "Takové očekávání je ovšem naprosto nerealistické. V Americe, která nyní zažívá výrazný hospodářský rozmach, roste poptávka po elektřině o cca 1 procento ročně," dodává Smeloff.
Z technického hlediska je podle Arnie Gundersena největším problémem je v Temelíně systém řízení a kontroly, který dodala americká firma Westinghouse. "Je příliš komplikovaný. Malá chyba v počítačovém systému by mohla způsobit netušenou škodu," varoval dnes Arnie Gundersen.
Edward Smeloff působí v jaderné energetice od roku 1987, kdy pracoval na postu ředitele Sacramento Municipal Utility District , páté největší elektrárenské společnosti ve veřejném vlastnictví v USA. Jako expert pracoval rovněž pro Národní sdružení regulátorů energetiky, Sdružení veřejných elektráren a Národní sdružení spotřebitelů elektřiny. Od června 1997 je ředitelem energetického projektu university Pace v New Yorku.
Arnie Gundersen pracuje v oblasti energetiky od roku 1972. Od roku 1990 se živí jako samostatný konzultant v oblasti jaderné energetiky s důrazem na bezpečnost. Úzce spolupracoval rovněž s federální Komisí pro jadernou bezpečnost, americkým ekvivalentem tuzemského Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Gundersen a Smeloff jsou v ČR na pozvání Hnutí DUHA. Zdrží se zde do neděle 28. března, kdy odlétají zpět do USA.
reklama