https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plan-malajsie-vybudovat-umele-ostrovy-rozdeluje-obcany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plán Malajsie vybudovat umělé ostrovy rozděluje občany

3.3.2021 09:04 | KUALA LUMPUR (ČTK)
Výstavba u ostrova Penang, kde další rozšiřování obytných oblastí znesnadňuje kopcovitá krajina, by měla začít v březnu.
Výstavba u ostrova Penang, kde další rozšiřování obytných oblastí znesnadňuje kopcovitá krajina, by měla začít v březnu.
Ostrov Penang na severovýchodním pobřeží Malajsie je známý písečnými plážemi, barevnými malbami na zdech ve správním středisku Georgetownu a pálivým jídlem prodávaným v pouličních stáncích. V budoucnu mají v oblasti přibýt tři umělé ostrovy, jejichž vybudování je podle úřadů nutné k zajištění bydlení a pracovních příležitostí pro rozrůstající se populaci, píše agentura Reuters.

 

Projekt , který je známý pod názvem BiodiverCity, ale staví vládu a obchodníky proti rybářům a ochráncům životního prostředí, podle nichž výstavba ostrovů zničí životy mnohých obyvatel a poškodí pobřeží.

"Oblast je bohatá na garnáty a ryby. Pokud se zde vybudují umělé ostrovy, způsobí to trvalé ekologické škody," říká Mahadi Md Rodzi, předseda sdružení penangských rybářů, které má 6000 členů.

"Rybářům bylo řečeno, ať si zvýší kvalifikaci nebo najdou jinou práci, ale mnozí z nás se rybáři narodili a jsme na moři závislí. Navrhované odškodnění od státu je nedostačující, když si uvědomíte, že to navždy ovlivní naše živobytí," dodává.

Mnoho rybářů odmítlo kompenzaci ve výši 20 000 ringgitů (106 000 Kč), stejně jako zprávu úřadů hodnotící dopady na životní prostředí, která podle ekologů neodráží potenciální škodlivé následky ani nenabízí adekvátní řešení.

Projekt zahrnuje tři ostrovy ve tvaru listů leknínu, které by se měly prostírat na ploše 1821 hektarů a poskytnout ubytování pro asi 15 000 lidí každý. Úřady slibují, že BiodiverCity, které má do roku 2030 udělat z Penangu lepší a udržitelnější místo k životu, bude klást důraz na zelená prostranství, čistou energii a dopravu bez aut. K výstavbě obytných a kancelářských budov budou využity materiály jako bambus a dřevo.

Bagrování písku ze dna moře a další práce ale způsobí "obrovské, dlouhotrvající ekologické škody", říká výzkumnice v oblasti životního prostředí na ostrově Penang Evelyn Tehová.

Projektanti budují umělé ostrovy pro nové kanceláře, byty a turistická letoviska od Dánska po Singapur již několik desetiletí. Města a ostrovní státy, kterým dochází místo, se mohou rozšiřovat do výšky či pod zem, anebo zabírají další plochy.

V Asii budování umělých ostrovů představuje kontroverzní téma. Kambodža a Malajsie již zakázaly vývoz písku, indonéská metropole Jakarta svůj projekt umělého ostrova pozastavila a plán vybudovat takový ostrov v Hongkongu vyvolal ostré kritiky.

V Malajsii byla nedávno zastavena výstavba umělého ostrova pro přístavní centrum Melaka Gateway, které se mělo stát součástí čínského plánu nové hedvábné stezky. Spory vyvolává také město Forest City budované na umělém ostrově nedaleko Singapuru.

Výstavba u ostrova Penang, kde další rozšiřování obytných oblastí znesnadňuje kopcovitá krajina, by měla začít v březnu. "Umělé ostrovy se budují pro bohaté, ale někde také pro přežití měst," uvedl bývalý místní radní Joshua Woo.

Internetová petice proti projektu již ale nasbírala více než 115 000 podpisů a skupina místních obyvatel uspořádala několik protestních akcí. "Budováním umělých ostrovů na sebe stát bere obrovské finanční riziko v době hospodářského zpomalení," prohlásila Tehová, podle níž projekt přinese výhody pouze malé skupině lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist