https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-americka-armada-chce-bojovat-ekologicky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Americká armáda chce bojovat ekologicky

31.7.2008 09:38 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Snížení emisí skleníkových plynů také může snížit ztráty životů, protože konvoje s pohonnými hmotami jsou dobrým cílem nepřátelské palby. Na vzdálených bojištích v Iráku nebo v Afghánistánu, ale i ve výcvikových táborech doma, se americká armáda rozhodla omezovat spotřebu fosilních paliv. Aby se její operace mohly stát ekologicky udržitelnými, píše agentura Reuters.
 

Americká armáda
Výcvik výsadkářů ve Fort Bragg, Severní Karolína
Foto: Mike Pryor/US Army

Podle Tada Davise z pomocného armádního úřadu pro životní prostředí chce armáda snížit emise skleníkových plynů o 30 % do roku 2015. Podle něj bude trvat dva až tři roky, než se jasně projeví ekologické zelenání armády. „Chceme vypouštět méně emisí a spolu s tím také snižovat množství energie vyráběné z fosilních paliv,“ řekl agentuře Reuters Davis. Armáda prosazuje ekologické principy také při výcviku na svých základnách. Například na té největší ve Fort Bragg v severní Karolíně začala již v roce 2001.

Ve Fort Bragg se dříve stavělo množství cvičných vesnic a městeček, v jejichž zdech probíhal výcvik zejména výsadkových jednotek. Postavit každou z vesnic přišlo na 400 000 dolarů. Dnes se místo domků skládají tréninkové vesnice z vyřazených kontejnerů pro lodní přepravu zboží a náklady dosahují zhruba 25 000 dolarů. Díky tomu se dají staré kontejnery ještě využít a nestávají se odpadem.

V prvních letech války v Iráku se častým cílem podomácky vyrobených bomb stávaly nekonečné konvoje zásob směřujících z Kuvajtu k vojákům na frontových liniích. Velkou část převáženého nákladu přitom tvořily pohonné hmoty. Čím více vozidel se v konvoji pohybuje, tím větší nebezpečí hrozí vojákům. Takže pro armádu je smysluplné snížit množství paliva, které je potřeba dopravit na frontu. „Když se nám podaří snížit spotřebu fosilních paliv v našich budoucích operacích, díky využití obnovitelných zdrojů energie jako je vítr nebo solární panely namísto dieselových generátorů, podaří se nám snížit počet doprovodných vozidel i množství konvojů, které mohou být poškozeny improvizovanými bombami,“ řekl agentuře Reuters Davis.

Aktuální studie americké armády, založená na zkušenostech z Džibuti, Kuvajtu, Iráku a Afghánistánu, ukazuje, že více než 85 % energie se spotřebuje na klimatizaci, díky níž mají vojáci lepší podmínky pro odpočinek a spánek, ale také chladí například komunikační zařízení. Špatně izolované stany a dočasné budovy jsou v těchto armádních operacíhc běžné. Podle Davise se hledalo řešení jak budovy ochlazovat a udržet jejich teplotu. Jako nejvhodnější řešení se ukázal speciální sprej, který se stříká přímo na stěnu stanu a dokáže snížit spotřebu energie až o 45 %.

Další výzvou je snížení emisí skleníkových plynů produkovaných armádními dopravními prostředky. Například bojová vozidla jako je Humvee nebo Bradley by měla být mnohem lehčí, aby ušetřila paliva. Bez těžkých pancířů, ale nabídne menší ochranu vojákům. Podle Davise se v poslední době objevují moderní materiály, které jsou lehčí než tradiční pancéřování, ale mají podobné vlastnosti. Podle něj se v taktickém vozovém parku armády do budoucna objeví také mnohem více automobilů na hybridní pohon.

Kolik emisí skleníkových plynů má celá armáda USA na svědomí zřejmě neví ani ona sama, píše agentura Reuters. Davis ale odmítá tvrzení, že by americká armáda byla největším světovým producenem skleníkových plynů. Podle něj se armáda snaží zjistit, kolik emisí vlastně vypouští. Například systém instalovaný v kempu Fort Carson v Coloradu ukazuje, že tato vojenská základna ročně vyprodukuje 205 000 tun oxidu uhličitého, stejné množství emisí jako 25 tisícové město. (Podle encyklopedie Wikipedia zde v roce 2000 žilo 10 566 obyvatel). Pro celkový obrázek by však bylo nutné namontovat měřící zařízení na všechny základny.

Podle článku Deborah Zabarenkové z agentury Reuters na serveru PlanetArk 28. 07. 2008


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist