PlanetArk: Arktidu ničí znečištění z celého světa
„V některých dnech můžeme s určitostí říct, že vítr k nám dorazil z Číny,“ říká Kim Holmen, ředitel Norského polárního institutu, jehož stanice sídlí na Špicberkách.
V posledních letech narůstá objem skleníkových plynů i dalších znečišťujících látek, které dorazí až k odlehlé výzkumné stanici, odkud je k nejbližšímu městu nebo továrně cesta dlouhá tisíc kilometrů. Mlha znečišťujících látek, která dokáže zakrýt jinak čistý výhled na ledové pláně během arktického jara, prý od konce devadesátých let významně zhoustla. Důvodem je podle vědců zřejmě větší počet lesních požárů způsobených klimatickými změnami nebo nárůstem průmyslového znečištění z Asie, kterému vévodí Čína. Podle Otto Reiersena z Arktického monitorovacího programu skutečně znečištění přibylo, situace však není ještě stále tak hrozivá jako v osmdesátých letech.
„Vzduch je samozřejmě vždy smíšený, ale můžete si tu hrát na detektivy, protože částice jsou trochu jiné, když pocházejí z USA, Ruska, Číny, Evropy nebo Indie,“ říká Holman. Například emise pocházející z automobilových motorů mají jiné chemické složení podle toho, v jaké zemi a podle jakých pravidel byl benzín smíchán. V Izraeli zase používají zvláštní druh pesticidů na postřiky pomerančovníků. Z Asie zase pochází jedovatá rtuť, která je ze zubních plomb. Při kremaci se rtuť uvolňuje do ovzduší. V Japonsku, Evropě nebo Severní Americe musí mít všechna krematoria povinně filtry.
Měření na vědecké stanici Zeppelin vykazují jednoznačný trend růstu emisí skleníkových plynů. Podle studie bublin vzduchu zachycených v hlubokých vrstvách ledu je koncentrace oxidu uhličitého nejvyšší za posledních 650 000 let. Letos zřejmě dosáhne úrovně 370 částic na milion (ppm). Před počátkem průmyslové revoluce byla koncentrace na úrovni 270 ppm.
Nejvíce skleníkových plynů pochází z Evropy a Severní Ameriky, ale velmi rychle je dohánějí asijské státy v čele s Čínou.
Podle článku na serveru PlanetArk ze dne 11. 09. 2007
reklama