https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-brazilie-nechce-aby-chude-zeme-musely-omezovat-emise?ids%5Bxe930a167be0e85d95d7110d33668d92b%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Brazílie nechce, aby chudé země musely omezovat emise

30.11.2007 09:07 | PRAHA/BRASILIA (Ecomonitor)
Brazílie nesouhlasí s návrhem OSN, podle kterého by měly rozvojové země omezit svoje emise skleníkových plynů. OSN doporučuje, aby do roku 2050 klesl objem emisí v chudších zemích o 20 % a v bohatých zemích za stejné období o 80 %. Brazilské odmítnutí přichází jen pár dní před zahájením konference UNFCC o dalším postupu v boji proti klimatickým změnám na indonéském Bali, píše agentura Reuters.
 

„Nejsme pro pevné limity snižování emisí,“ prohlásil Sergio Serra, odborník brazilského ministerstva zahraničí na změny klimatu, na tiskové konferenci.

Brazílie je v rozvojovém světě obchodní velmocí a má také velký vliv na světové dohody týkající se životního prostředí, jednak kvůli obrovské kapacitě výroby biopaliv, ale především kvůli světovému zájmu na zachování amazonských pralesů, píše agentura Reuters. „Základní zodpovědnost leží na průmyslových zemích,“ řekl agentuře Reuters Everton Vargas z ministerstva zahraničí. „My nabízíme ověřitelnou politiku na národní úrovni, máme svoje vlastní cíle, o kolik chceme snížit emise,“ prohlásil.

Brazílie se s ostatními rozvojovými zeměmi shoduje v otázkách mezinárodního obchodu, ale mnohem méně shody nastává v otázkách politiky životního prostředí, tvrdí podle Reuters analytici. Čína, která zřejmě letos předběhne USA v produkci emisí skleníkových plynů, zatím stejně jako její americký protějšek odolává tlaku, aby přijala jasně definovaná omezení nebo cíle o kolik procent bude snižovat objem skleníkových plynů.

Brazílie je průkopníkem v používání biopaliv (nízkouhlíkového etanolu vyráběného z cukrové třtiny) a většina její elektrické energie pochází hydroelektráren. Zároveň je ale velkým producentem skelníkových emisí, které pocházejí především z mýcení obrovských ploch amazonských pralesů.

Brazílie bude na konferenci OSN prosazovat schválení plateb chudým zemím, které by jim pomohly adaptovat se na změněné klimatické podmínky. Doufá také, že se státy dohodnou na poskytování technologií, které by pomohly snížit emise zemím závislým na výrobě energie z uhlí, jako je Čína nebo Mozambik.

Podle článku Raymond Colitta z agentury Reuters zveřejněném na serveru PlanetArk 29. 11. 2007
reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Brazílie nechce, aby chudé země musely omezovat emise - 30. 11. 2007 - xy

Plně bych s tím souhlasil, když by se vymahatelně zavázaly přirozenou cestou snížit počet svých obyvatel aspoň o těch 80 %.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist