PlanetArk: Británie startuje jadernou renesanci
Vládnoucí Labouristická strana ještě do roku 2003 jadernou energetiku odmítala, ale v poslední době naopak jádro chápe jako dobrý prostředek, jak dosáhnout cílů v rámci boje proti klimatickým změnám. Zároveň jsou reaktory atraktivní jako domácí zdroj energie, který by měl snížit závislost na zdrojích ropy a zemního plynu v Severním moři. Reaktory v současnosti Británii dodávají 18 % elektrické energie, ale mnoho z nich je na konci své životnosti, píše agentura Reuters.
„Chceme, aby Británie měla k dispozici bezpečné zdroje energie,“ řekl novinářům premiér země Gordon Brown. „Očekáváme, že firmy vyjádří zájem o stavbu nové generace reaktorů, která by měla nahradit ty stávající,“ prohlásil ministr energetiky John Hutton. Ten také prohlásil, že vláda nežádá žádná omezení konstrukce nové generace jaderných elektráren. Soukromé firmy si posun v hodnocení britské vlády pochvalují a již v tuto chvíli je ohlášena výstavba čtyř nových reaktorů, které by měly být uvedeny do provozu od roku 2017.
Za posledních dvacet let jaderná energetika zůstává na okraji zájmu zhruba se stále stejným podílem 16 % na celosvětovém energetickém mixu. Současná cena ropy a zemního plynu však dělá z jádra čím dál tím více zajímavý zdroj energie. Navíc snaha snížit emise skleníkových plynů ještě více zvyšují přitažlivost jaderných reaktorů, píše agentura Reuters.
Některé země budují nové jaderné elektrárny, například Francie nebo Finsko, v USA se firmy snaží získat nové licence na výstavbu reaktorů. Nicméně v řadě zemí je tento zdroj energie chápán jako problematický, silný odpor vzbuzuje například v Německu. Kritici říkají, že jedovatý odpad zůstává nevyřešeným problémem, který může být nebezpečný tisíce let, píše agentura Reuters.
Ministr energetiky John Hutton prohlásil, že vláda nebude nijak finančně podporovat výstavbu nových reaktorů, ale mohla by společnostem pomoci v případě nehody. S tím předběžně souhlasí i opoziční Konzervativní strana. Londýnský starosta Ken Livingston označil předběžný plán za „chybu celé generace“, napsala agentura Reuters.
Podle firmy Ernst & Young je v současnosti na celém světě ve výstavbě 30 nových reaktorů a o dalších devadesáti se jedná. Podle odborníků tak další zájem o nové jaderné elektrárny vyvolá celosvětovou soutěž o výrobní technologie, ale také o kvalifikované pracovníky budoucích elektráren.
Podle článku Pete Harrisona z agentury Reuters zveřejněném na serveru PlanetArk 11. 01. 2008
reklama
Online diskuse
povolenky - 15. 1. 2008 - Jan SmolaAleši, nevím, kde bydlíte, ale dovolím si Vám oponovat. I na Ostravsku se najdou osvícení investoři a lidé pohybující se v podnikatelských kruzích, kterým je jasné, že Nošovice, Dolní Lutyně, Mošnov a jim podobné průmyslové zóny jsou cestou, kterou bychom se neměli dále ubírat. O těchto lidech není moc slyšet, protože prosazují nepopulární věci, kterým zodpovědní lide neradi dopřávají sluchu. Tito osvícení podnikatelé se snaží např. využít plochu na zdevastovaných pozemcích mezi dnes nevyužitými areály dvou dolů mezi Horní Suchou a Havířovem jako obrovskou průmyslovou zónu . Je to plocha o velikosti ne desítek, ale stovek hektarů. A mají první úspěchy. Našli první drobné podnikatele, kteří zde rádi investují. Ostatně ubírat se cestou výstavby jednoho automobilového gigantu, který, když krachne, připraví o práci stovky a tisíce lidí, zrovna v pořádku taky není. Pestrost nejen v přírodě, ale i v průmyslových podnicích znamená vždy stabilitu. Co o této průmyslové zóně, Aleši, víte??? Patrně nic, protože je, bůhvíproč, výhodnější pro stát strkat milióny do zón na zelené louce než podporovat obdobné aktivity. Mimochoem tato průmyslová zóna počítá se začleněním zvodnělých terénních depresí a lokality s výskytem kriticky ohroženého židoviníku německého do svého areálu. Ono, když se chce, jde to. Jen netvrdit, že všichni kolem Vás jsou lháři prolhaní. I ekologové rádi spolupracují s ovícenými a moudrými investory. |