PlanetArk: Čína plánuje opravit desítky tisíc nebezpečných přehrad
"V uplynulých letech sehrály přehrady důležitou úlohu v socioekonomickém rozvoji země," řekl podle Reuters náměstek ministra pro vodní zdroje Jiao Yong. "Mnoho přehrad však bylo vybudováno v padesátých až sedmdesátých letech minulého století v tehdejších podmínkách omezené objektivity," dodal. Projektová i konstrukční kvalita mnoha těchto vodních děl nese vrozené nedostatky, navíc jsou už dnes zastaralá a vyžadují opravu. Mnoho z nich je skrytě nebezpečných.
Mao Ce-tung, který zemřel v roce 1976, nařídil Číně rozvíjet se, ať to stojí, co to stojí. Zvláštní důraz kladl na rozsáhlé projekty, jako jsou ocelárny a přehrady, píše Reuters. Mao vyhlásil, že "si člověk musí podrobit přírodu", a během jeho vlády byly oslavovány projekty přetvářející krajinu pro ekonomický pokrok. Mnoho projektů však bylo postaveno narychlo, špatně a bez ohledu na životní prostředí. V roce 1975 zemřely desítky tisíc lidí v provincii Henan v centrální Číně kvůli protržení dvou přehrad. Tato událost byla veřejnosti odhalena až nedávno.
Jiao Yong uvedl, že v Číně je zhruba 87 000 přehrad a více než 37 000 z nich je v havarijním stavu. "Otepluje se klima, přibývá extrémů počasí, jako jsou přívalové deště, pod přehradami žije čím dál víc lidí a rozvíjí se ekonomika. Potenciální riziko je čím dál vyšší," varuje Yong a dodává, "obrovské množství nebezpečných přehrad rovněž znamená slabé místo v prevenci povodní.
Podle článku agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 16. 1. 2008
reklama
Online diskuse
Cesky rybnik vetsi nez cinska prehrada? - 17. 1. 2008 - M.Z.87 000 prehrad, skoro polovina tedy vic nez 37 000 v havarijnim stavu, daji na to 3.7 miliardy dolaru tedy cca 100 000 dolaru na prehradu, to uz stoji vic oprava jezu na male ricce... Nejak mi ty pocty nevychazeji nebo je to spatny preklad? Jak se rekne cinsky "jez", "stavidla", "hrazka" ? :-))) |