PlanetArk: Čína plánuje opravit desítky tisíc nebezpečných přehrad
"V uplynulých letech sehrály přehrady důležitou úlohu v socioekonomickém rozvoji země," řekl podle Reuters náměstek ministra pro vodní zdroje Jiao Yong. "Mnoho přehrad však bylo vybudováno v padesátých až sedmdesátých letech minulého století v tehdejších podmínkách omezené objektivity," dodal. Projektová i konstrukční kvalita mnoha těchto vodních děl nese vrozené nedostatky, navíc jsou už dnes zastaralá a vyžadují opravu. Mnoho z nich je skrytě nebezpečných.
Mao Ce-tung, který zemřel v roce 1976, nařídil Číně rozvíjet se, ať to stojí, co to stojí. Zvláštní důraz kladl na rozsáhlé projekty, jako jsou ocelárny a přehrady, píše Reuters. Mao vyhlásil, že "si člověk musí podrobit přírodu", a během jeho vlády byly oslavovány projekty přetvářející krajinu pro ekonomický pokrok. Mnoho projektů však bylo postaveno narychlo, špatně a bez ohledu na životní prostředí. V roce 1975 zemřely desítky tisíc lidí v provincii Henan v centrální Číně kvůli protržení dvou přehrad. Tato událost byla veřejnosti odhalena až nedávno.
Jiao Yong uvedl, že v Číně je zhruba 87 000 přehrad a více než 37 000 z nich je v havarijním stavu. "Otepluje se klima, přibývá extrémů počasí, jako jsou přívalové deště, pod přehradami žije čím dál víc lidí a rozvíjí se ekonomika. Potenciální riziko je čím dál vyšší," varuje Yong a dodává, "obrovské množství nebezpečných přehrad rovněž znamená slabé místo v prevenci povodní.
Podle článku agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 16. 1. 2008
reklama
Online diskuse
Mao Ce-tung, - 18. 1. 2008 - Bedřichnařídil Číně rozvíjet se, ať to stojí, co to stojí.Novodobí "evropští" Mao Ce-tugové dělají totéž. Viz Bursíkovo vlezdořitnictví v Londýně, povinné míchání biolihu a jiné ekonomické a hlavně ekologické nesmysly. V příštích letech zde budou na toto téma články. Zločinecká organizace zelených konečně za katrem a podobné. |