PlanetArk: Jednání o klimatické dohodě nic nepřineslo, stěžují si rozvojové země
Pohled na park Rheinaue v nedaleko centra Bonnu.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Leit/Wikimedia Commons |
Jenže na jednání členů Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC) v německém Bonnu došlo jen k velmi malému posunu. V podstatě celé komplexní vyjednání nové dohody teprve začalo. A to ve chvíli, kdy zbývá pouhých devět měsíců do jejího uzavření, píše agentura Reuters. V Kodani by měla vzniknout nová mezinárodní dohoda o omezování emisí skleníkových plynů, která nahradí smlouvu z Kjóta. „Vyjednávání právě začalo a přitom jde o velmi komplikovanou záležitost,“ řekl agentuře Reuters Jonathan Pershing, zvláštní zástupce americké administrativy pro změny klimatu.
„Lidé vnímají jednoduché prohlášení o tom, že stoupá průměrná teplota, ale nevidí složitost a provázanost celé problematiky a také to, jak bude náročná na čas, energii a technické znalosti,“ řekl agentuře Reuters. Podle něj hledání společného stanoviska zabere ještě nějaký čas.
Rozvojové země si po skončení jednání stěžovaly, že jednání v Bonnu se točila kolem cílů pro bohaté země, ale nezazněl žádný závazek o investicích do fondu, který by pomohl snižování emisí v chudých regionech, jak někteří doufali. Chudé země říkají, že bohatý svět získal své bohatství kvůli dvěma stům letům industrializace a chrlení emisí oxidu uhličitého do atmosféry. Proto chtějí aby bohatý Sever nejdříve omezil své emise a zároveň pomohl zaplatit snižování emisí na chudém Jihu.
„Jsme velmi zklamání,“ řekl agentuře Reuters čínský klimatický ambasador Yu Qingtai. „Jeli jsme do Bonnu s tím, že se konečně zaměříme na hlavní cíl naší pracovní skupiny,“ dodal. Tím mělo být jednání o rozsahu, v jakém by měly rozvojové země snížit emise skleníkových plynů. Americký vyjednavač Pershing souhlasí s tím, že rozvojové země potřebují pomoc. „Bereme vážně naši zodpovědnost a chceme s těmito zeměmi spolupracovat při jejich budoucím postupu,“ prohlásil.
S postupem jednání v Bonnu vyjádřily zklamání i organizace ochránců životního prostředí.
Podle článku Gerarda Wynna zveřejněného na serveru PlanetArk 09. 04. 2009
reklama
Online diskuse
Co vlastně přineslo Kjoto ? - 16. 4. 2009 - VladoJiž Karel IV věděl, že je lepší pracovat než se válet a tak nechal stavět hladové zdi. Myslím, že je to obdobný proces, ale je třeba dávat pozor, aby se nepřepísklo. Nyní už mám obavy, že EU to již přehnala a ekologická hladová zeď žije svým životem a stává se s ní nepříjemná pijavice. |